Site icon Kocaeli Bitkileri

Populus nigra (Kara kavak)

Kara kavak


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYetersiz veri (DD).

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Kavak › Kara kavak

Dağılımı

Doğal olarak kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 30 metre büyüyebilir. Geniş bir taç oluşturur. Kabuk kalın, yaşlı bireylerde siyahımsı ve derince çatlaklıdır. Tomurcuklar kırmızımsı kahverengi, tüysüz fakat yapışkandır. Genç sürgünler silindirik, başlangıçta sarımsı kahverengi iken zamanla grimsidir. Yapraklar 5 ila 10 cm uzunluğunda, 4 ila 8 cm genişliğinde, koyu yeşil renklidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar ve dere kenarlarında görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kara kavak, Dağ kavağı.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kavak” anlamına gelir. Aynı kelime Latincede “insan, halk, ulus” anlamlarını da verir. Bu da olasılıkla ilk insanların ağaçlardan türediğine inanılması ile ilgilidir. Tür adı Latince “siyah” anlamına gelir. Türün gövdesinin siyah olmasına işaret eder.

Mutfak

İç kabuk kurutulup öğütüldükten sonra ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Yaprak filizleri; acı ve terebentin kokulu reçineli bir özsu ile kaplıdır. Tomurcukları antiseptik, balsamik, terletici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve uyarıcıdır. Bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları, mide ve böbrek bozukluklarında dahilen kullanılır. Tomurcukları soğuk algınlığı, sinüzit, artrit, romatizma, kas ağrısı ve kuru cilt sorunlarında kullanılır. Kök kabuğu idrar söktürücüdür.

İbn-i Sînâ: Sirke ile birlikte sara vakalarında kullanılır. Reçinesi sara, kulak ağrısı ve siyatik vakalarında kullanılır. Adet döneminden sonra kullanılırsa doğum kontrolü hapı işlevi görür.

İbnü’l-Baytâr: Boğaz ve ağız rahatsızlıklarında kabuğunu suyu içilir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Posedion’un kızı Lotis, Priapus’tan kaçarken lotus ağacına dönüşmüş, bu ağaçtan bir çiçek koparan Dryope de karakavak ağacına dönüşmüştür.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1034. 1753. L.

Exit mobile version