İçeriğe geç

Populus nigra (Kara kavak)

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Kavak › Kara kavak

Tıbbi bitkiYetersiz veri (DD).

20 ila 30 metre büyüyebilir. Geniş bir taç oluşturur. Kabuk kalın, yaşlı bireylerde siyahımsı ve derince çatlaklıdır. Tomurcuklar kırmızımsı kahverengi, tüysüz fakat yapışkandır. Genç sürgünler silindirik, başlangıçta sarımsı kahverengi iken zamanla grimsidir. Yapraklar 5 ila 10 cm uzunluğunda, 4 ila 8 cm genişliğinde, koyu yeşil renklidir.

Doğal olarak kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlar ve dere kenarlarında görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kara kavak ve Dağ kavağı adları ile bilinmektedir.

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Posedion’un kızı Lotis, Priapus’tan kaçarken lotus ağacına dönüşmüş, bu ağaçtan bir çiçek koparan Dryope de karakavak ağacına dönüşmüştür.

İç kabuk kurutulup öğütüldükten sonra ekmek yapımında kullanılır.

Yaprak filizleri; acı ve terebentin kokulu reçineli bir özsu ile kaplıdır. Tomurcukları antiseptik, balsamik, terletici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve uyarıcıdır. Bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları, mide ve böbrek bozukluklarında dahilen kullanılır. Tomurcukları soğuk algınlığı, sinüzit, artrit, romatizma, kas ağrısı ve kuru cilt sorunlarında kullanılır. Kök kabuğu idrar söktürücüdür.

Aspirine duyarlı olanlar uzak durmalıdır.

Posedion’un kızı Lotis, Priapus’tan kaçarken lotus ağacına dönüşmüş, bu ağaçtan bir çiçek koparan Dryope de karakavak ağacına dönüşmüştür.

Doğan, Hüseyin (2022). Populus nigra (Kara kavak) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/populus-nigra/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın