İçeriğe geç

Populus alba (Ak kavak)

Ak kavak


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Boya bitkisi, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Kavak › Ak kavak

Dağılımı

Doğal olarak kuzey Afrika, Ortaasya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 40 metre büyüyebilir. Gövdesi 2 metre çapa ulaşır. Kabuğu beyaz parlak renklidir. Genç ağaçların kabuğunda koyu baklava desenleri görülür. Yapraklar 4 ila 15 cm uzunluğundadır ve beş lobludur. Kedicikler 8 cm uzunluğa erişir. İki evciklidir, erkek ve dişi çiçekler ya da kedicikler ayrı ağaçlarda bulunur. Erkek kediciklerde koyu kırmızı ercikler izlenir. Gölgeli alanları tercih etmez. Binalara çok yakın dikilirse agresif kök sistemi nedeniyle altyapılara zarar verebilir.

Gözlem

Ormanlık alanlar ve dere kenarlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ak kavak, Akça kavak.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kavak” anlamına gelir. Aynı kelime Latincede “insan, halk, ulus” anlamlarını da verir. Bu da olasılıkla ilk insanların ağaçlardan türediğine inanılması ile ilgilidir. Tür adı Latince “beyaz” anlamına gelir. Türün hem gövdesinin hem de yapraklarının alt yüzeyinin beyaz olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Populus alba, majoribus foliis”tir.

Tarihi

Oceanus’un kızı olan Leuka’ya Pluto aşık olur ve onu yeraltına kaçırır. Leuka burada hayatının sonuna kadar yaşar, öldüğünde Pluto üzüntüsünden onu bir akkavak (leuka, Antik Yunanca akkavak demektir) ağacına dönüştürür.

Mutfak

İç kabuğu kurutularak öğütülür ve ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Gövde kabuğu iltihap giderici, antiseptik, yatıştırıcı, idrar söktürücü, büzücü ve toniktir. Romatizma, artrit, gut, bel ağrısı, üriner şikayetler, sindirim ve karaciğer rahatsızlıkları, anoreksi, ateş düşürmek ve menstrüel kramp ağrılarını hafifletmek için dahili olarak kullanılmıştır. Harici olarak hemoroit, enfeksiyon kapmış yaralar ve burkulmaları tedavi etmek için başvurulur. Dalları temizleyicidir. Yapraklar C vitamini bakımından zengindir.

Biliyor musunuz?

Erozyon kontrolünde kullanılır. Kabuğundan sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1034. 1753. L.

Bir Yorum Yazın