Populus alba (Ak kavak)

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Kavak › Ak kavak

Tıbbi bitki, Boya bitkisi, Avrupa-Sibirya elementi.

30 ila 40 metre büyüyebilir. Gövdesi 2 metre çapa ulaşır. Kabuğu beyaz parlak renklidir. Genç ağaçların kabuğunda koyu baklava desenleri görülür. Yapraklar 4 ila 15 cm uzunluğundadır ve beş lobludur. Kedicikler 8 cm uzunluğa erişir. İki evciklidir, erkek ve dişi çiçekler ya da kedicikler ayrı ağaçlarda bulunur. Erkek kediciklerde koyu kırmızı ercikler izlenir. Gölgeli alanları tercih etmez. Binalara çok yakın dikilirse agresif kök sistemi nedeniyle altyapılara zarar verebilir.

Doğal olarak kuzey Afrika, Orta Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlar ve dere kenarlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ak kavak ve Akça kavak adları ile bilinmektedir.

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Oceanus’un kızı olan Leuka’ya Pluto aşık olur ve onu yeraltına kaçırır. Leuka burada hayatının sonuna kadar yaşar, öldüğünde Pluto üzüntüsünden onu bir akkavak (leuka, Antik Yunanca akkavak demektir) ağacına dönüştürür.

İç kabuğu kurutularak öğütülür ve ekmek yapımında kullanılır.

Gövde kabuğu iltihap giderici, antiseptik, yatıştırıcı, idrar söktürücü, büzücü ve toniktir. Romatizma, artrit, gut, bel ağrısı, üriner şikayetler, sindirim ve karaciğer rahatsızlıkları, anoreksi, ateş düşürmek ve menstrüel kramp ağrılarını hafifletmek için dahili olarak kullanılmıştır. Harici olarak hemoroit, enfeksiyon kapmış yaralar ve burkulmaları tedavi etmek için başvurulur. Dalları temizleyicidir. Yapraklar C vitamini bakımından zengindir.

Erozyon kontrolünde kullanılır. Kabuğundan sarı boya elde edilir.

Görüşünüzü Yazın