Polygonum maritimum (Sicimlik)

Tanımı

30 ila 50 cm büyüyebilir. Tabanda odunsudur. Gövde sürünücü ve çok dallıdır. Yapraklar 5 ila 2,5 mm uzunluğunda, mızraksı ya da ters mızraksıdır ve kuruduklarında genellikle siyahımsı mor renkli olurlar. Ochreae tabanda kırmızımsı kahverengidir. Çiçekler üst koltuklarda demet halindedir. Çiçek örtüsü beyaz renkli ve 3,5 ila 4 mm uzunluğundadır. Meyve kahverengi ve parlaktır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Deniz kenarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 50 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sicimlik adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok boğumlu anlamına gelir. Cinsin çok sayıdaki eklemli yapısına işaret eder. Beri taraftan “çok tohumlu” anlamını da vermesi muhtemeldir. Cins tohum bakımından hayli üretkendir. Türkçe yaygın adı olan madımak, Ermenice (մատիտեղ) kökenlidir ve aynı şekilde Polygonum cinsinin genel adıdır. Tür adı Latince deniz anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. İkili adlandırma sisteminden önce bitki “Polygonum maritimum latifolium” olarak bilinmekteydi.

Tıp

Yanıklara karşı lapa halinde uygulanır. Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri araştırılmaktadır.

Fotoğrafları