Polygonum equisetiforme (Urganotu)

Tanımı

30 cm ila 1 metre uzayabilir. Gövde çok sayıda, dallı ve yatık ya da dik olabilir. Yapraklar dökülücü, dikdörtgensi ila şeritsidir. Bırahteler yapraklardan kısadır. Ochreae alt bölümde kahverengimsidir. Çiçek örtüsü pembe ya da beyaz renklidir. Meyve parlaktır. Güneşli bölgeleri ve nemli ya da kuru toprakları tercih eder. Uygun koşullar altında yıl boyunca görülebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Deniz kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gıda

Çaya tat vermesi için kullanılır. Evcil otçul hayvanlar tarafından sevilerek tüketilir.

Tıp

Antioksidan etkisine dair bulgular elde edilmiştir. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok boğumlu anlamına gelir. Cinsin çok sayıdaki eklemli yapısına işaret eder. Beri taraftan “çok tohumlu” anlamını da vermesi muhtemeldir. Cins tohum bakımından hayli üretkendir. Türkçe yaygın adı olan madımak, Ermenice (մատիտեղ) kökenlidir ve aynı şekilde Polygonum cinsinin genel adıdır. Tür adı Latince Equisetum gibi anlamına gelir. Gövdelerinin Equisetum (Atkuyruğu) cinsinin andırmasına işaret eder. Gövde yapısı özgün tanımda “caule suffruticose adscendente” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde urganotu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın