İçeriğe geç

Polygonum arenastrum (Bezmece otu)

Bezmeceotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Madımak › Bezmeceotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 cm büyüyebilir. 45 cm. kadar uzayabilen bir kazık kök geliştirir. Çok sayıda gövde vardır ve bitkinin mat bir genel görünümü olur. Gövde çok uzundur, dallıdır ve zikzak biçiminde uzar. Yapraklar almaşlı dizilişli, dikdörtgensi, tüysüz, 12 ila 37 mm uzunluğunda ve mavimsi yeşil renklidir. Yaprak sapı kısadır. Çiçekler beyaz ya da yeşil renkli, taç yapraksız ve gövde üzerinde çıkarlar. Çanak yapraklar pembemsi ve beyaz kenarlıdır. Tohumlar yumurta biçimli, koyu kırmızımsı kahverengi ve parlak pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Gözlem

Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bezmeceotu.

Çiçek zamanı

Haziran-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çok boğumlu” anlamına gelir. Cinsin çok sayıdaki eklemli yapısına işaret eder. Beri taraftan “çok tohumlu” anlamını da vermesi muhtemeldir. Cins tohum bakımından hayli üretkendir. Türkçe yaygın adı olan “madımak” Ermenice (մատիտեղ) kökenlidir ve aynı şekilde Polygonum cinsinin genel adıdır. Tür adı Latince “Polygonum arenarium gibi” anlamına gelir. İki tür arasındaki benzerliğe işaret eder.

Mutfak

Yapraklar, tohumlar ve genç sürgünler tüketilebilir. Çinko bakımından zengindirler. Tohumları çeşitli hamur işlerini yapmak için kullanılır. Yapraklardan çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Dizanteri ve hemoroit tedavisinde kullanılır. İdrar söktürücüdür. Parazit düşürücü, büzücü, kalbi güçlendirici, safra söktürücü, ateş düşürücü, kanama durdurucu, taş düşürücü ve yara iyileştiricidir. Yaralar, kanamalar, basur ve ishallerin tedavisinde dahili ve harici olarak büzücü olarak kullanılmıştır. Dışarıdan, burun kanaması ve yaraları tedavi etmek için uygulanır. Tohumlar kusturucu ve müshil etkilidir.

Biliyor musunuz?

Bitkiden mavi, sarı ve yeşil boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Flore du Centre de la France (ed. 3) 2: 559. 1857. Boreau

Bir Yorum Yazın