İçeriğe geç

Polygonum arenastrum (Bezmece otu)

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Madımak › Bezmeceotu

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

30 cm büyüyebilir. 45 cm. kadar uzayabilen bir kazık kök geliştirir. Çok sayıda gövde vardır ve bitkinin mat bir genel görünümü olur. Gövde çok uzundur, dallıdır ve zikzak biçiminde uzar. Yapraklar almaşlı dizilişli, dikdörtgensi, tüysüz, 12 ila 37 mm uzunluğunda ve mavimsi yeşil renklidir. Yaprak sapı kısadır. Çiçekler beyaz ya da yeşil renkli, taç yapraksız ve gövde üzerinde çıkarlar. Çanak yapraklar pembemsi ve beyaz kenarlıdır. Tohumlar yumurta biçimli, koyu kırmızımsı kahverengi ve parlak pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Bezmeceotu adı ile bilinmektedir.

Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar, tohumlar ve genç sürgünler tüketilebilir. Çinko bakımından zengindirler. Tohumları çeşitli hamur işlerini yapmak için kullanılır. Yapraklardan çay elde edilir.

Dizanteri ve hemoroit tedavisinde kullanılır. İdrar söktürücüdür. Parazit düşürücü, büzücü, kalbi güçlendirici, safra söktürücü, ateş düşürücü, kanama durdurucu, taş düşürücü ve yara iyileştiricidir. Yaralar, kanamalar, basur ve ishallerin tedavisinde dahili ve harici olarak büzücü olarak kullanılmıştır. Dışarıdan, burun kanaması ve yaraları tedavi etmek için uygulanır. Tohumlar kusturucu ve müshil etkilidir.

Bitkiden mavi, sarı ve yeşil boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Polygonum arenastrum (Bezmece otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/polygonum-arenastrum/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın