İçeriğe geç

Polygonum arenarium (Yer madımağı)

Yer madımağı


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Madımak › Yer madımağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. Günümüzde istilacı tür olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Yatık ya da hafifçe yükselicidir. Derin bir kazık köke sahiptir. Çok sayıda gövde merkezden uzanır ve bitkiye yığınsı bir görünüm verir. Gövde oldukça incedir. Yapraklar almaşlı dizilişli, eliptik, 15 mm uzunluğunda ve 4 mm genişliğindedir. Bunlar bırahteden daha uzundur. Çiçek kurulu kısa ve yanal dallarda görülür, çiçek kurulu yoğun ve terminal başak halindedir. Çiçek örtüsü 2 mm’dir. Tohumlar yumurtamsı ve koyu kırmızımsı kahverengidir. Tohumlar toprakta uzun süre canlı kalabilir. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır. Rekabet gücü düşüktür ve bu nedenle daha çok verimsiz topraklarda görülür.

Gözlem

Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yer madımağı.

Çiçek zamanı

Eylül-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çok boğumlu” anlamına gelir. Cinsin çok sayıdaki eklemli yapısına işaret eder. Beri taraftan “çok tohumlu” anlamını da vermesi muhtemeldir. Cins tohum bakımından hayli üretkendir. Türkçe yaygın adı olan “madımak” Ermenice (մատիտեղ) kökenlidir ve aynı şekilde Polygonum cinsinin genel adıdır. Tür adı Latince “kumda” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Crescit in arena mobili sterilissima” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Descriptiones et Icones Plantarum Rariorum Hungariae 1: 69. 1801. Waldst. & Kit.

Bir Yorum Yazın