Polygonum arenarium subsp. pulchellum (Soğan bağı)

Tanımı

Dik ya da yükselici ve tek yıllık bir bitkidir. 20 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde 2,5 mmden daha ince ve genellikle beyaz çizgilidir. Yapraklar şeritsi dikdörtgensi ya da darca eliptik, 10 ila 45 mm uzunluğunda, 3 ila 8 mm genişliğinde ve bırahtelerden çok daha uzundur. Çiçekler gevşek terminal bir salkım halinde ve 2 mm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Ortadoğu ve ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve çayırlarda görülür. Çayırova ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde soğanbağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok boğumlu anlamına gelir. Cinsin çok sayıdaki eklemli yapısına işaret eder. Beri taraftan “çok tohumlu” anlamını da vermesi muhtemeldir. Cins tohum bakımından hayli üretkendir. Türkçe yaygın adı olan madımak, Ermenice (մատիտեղ) kökenlidir ve aynı şekilde Polygonum cinsinin genel adıdır. Tür adı Latince kumda anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Crescit in arena mobili sterilissima” olarak belirtilmiştir. Alttür adı ise Latince ince anlamına gelir. Alttürün çiçek kurulunun türe göre daha ince ve uzatılmış olmasına işaret eder.

Tıp

Yanıklara karşı lapa halinde uygulanır. Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri araştırılmaktadır.

Fotoğrafları