Polygonum arenarium subsp. pulchellum (Soğan bağı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Polygonum arenarium subsp. pulchellum (Soğan bağı) genelde işlenmemiş arazilerde görülen ve yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Polygonaceae

Madımakgiller

Polygonum

Madımak

Tanımı

Polygonum arenarium subsp. pulchellum (Soğan bağı) genellikle 20 ila 50 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dik ya da yükselici olup 2,5 mmden daha ince ve genellikle beyaz çizgilidir. Yapraklar şeritsi dikdörtgensi ya da darca eliptik, 10 ila 45 mm uzunluğunda, 3 ila 8 mm genişliğinde ve bırahtelerden çok daha uzundur. Çiçekler gevşek terminal bir salkım halinde ve 2 mm çapındadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ile İran arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda Çayırova ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde soğanbağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok boğumlu anlamına gelir. Cinsin çok sayıdaki eklemli yapısına işaret eder. Beri taraftan “çok tohumlu” anlamını da vermesi muhtemeldir. Cins tohum bakımından hayli üretkendir. Türkçe yaygın adı olan madımak, Ermenice (մատիտեղ) kökenlidir ve aynı şekilde Polygonum cinsinin genel adıdır. Tür adı Latince kumda anlamına gelir ve bu bağlamda türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Crescit in arena mobili sterilissima” olarak belirtilmiştir. Alttür adı ise Latince ince anlamına gelir. Alttürün çiçek kurulunun türe göre daha ince ve uzatılmış olmasına dikkat çekmektedir.

Tıp

Yanıklara karşı lapa halinde uygulanır. Bunun yanında antioksidan ve antibakteriyel özellikleri araştırılmaktadır.

Fotoğrafları