İçeriğe geç

Polygala vulgaris (Süt otu)

Süt otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Sütotugiller › Sütotu › Sütotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

35 cm büyüyebilir. Gövde bir çok dal barındırır ve tabana doğru odunsudur. Yapraklar almaşlı dizilişli, sivri uçlu, neredeyse tüysüz, 2 ila 4 mm genişliğinde ve 10 ila 20 mm uzunluğundadır. Bazal yapraklar kaşıksı, tepeleri yuvarlak ve üst yapraklar mızraksıdır. Çiçekler uzun terminallerde toplanır. Taç mavi ya da menekşe renklidir, nadiren de olsa mor renk görülür. Dış üç çanak yaprak küçük, yeşil ve gösterişsiz, içteki iki çanak yaprak ise büyüktür. İç çanak yapraklar genellikle taç yapraklardan küçüktür. Sekiz erciğin sapları bir tüpte birleşir ve buranın her iki tarafından iki küçük taç yaprak çıkar. Alt bölümde üçüncü bir taç yaprak daha vardır ancak bu daha büyük ve saçaklıdır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Kayalık bölgeler, makilik ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Süt otu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çok sütlü” anlamına gelir. Sığırlarda süt artışını sağlamasına işaret eder. İlk defa Dioscorides tarafından kullanılmıştır. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün cins özelinde yayılış alanının genişliğine işaret eder.

Mutfak

Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Emziren annelerde süt artışını sağladığına yönelik inanış doğru değildir. Balgamın bronşiyal tüplerden temizlenmesini teşvik eder. Kronik bronşit gibi solunum problemlerinin tedavisinde kullanılır.

Dioscorides: Kaynatılarak içilirse süt artışı sağladığına inanılır.

Plinius: Emziren kadınlarda süt arttırıcıdır.

Biliyor musunuz?

İskandinavya’da bitkinin yaygın adı Freya’nın saçı idi ancak Hristiyanlıktan sonra Bakire Meryem olarak değişti. Hristiyanlığa geçen Avrupa’da buna benzer durumlar Afrodit, Diana, Juno gibi tanrıçalara adanan bitkilerin de başına gelmiş ve hepsi Meryem’e adanmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 702. 1753. L.

Bir Yorum Yazın