Polygala supina (Gihaye sipirge)

derleyen:

Tanımı

30 cm büyüyebilir. Yoğun bir küme halindedir ve tabanı odunsudur. Gövde çok sayıda ve yatıktır. Yapraklar 3 ila 12 mm uzunluğunda, dairesel ila eliptik ya da ters yumurtamsıdır. Salkım terminal ve yanaldır ve beş ila on iki arası çiçek taşır. Çiçekler 4 ila 7 mm uzunluğunda, leylak ya da mavi renklidir. Yaprak ve kanat çanak yaprakların biçimi değişkendir. Bırahteler, saptan daha kısadır. Üst çanak yapraktan geniş ve dışbükeydir. Taç iç çanak yapraklara eşittir ya da onlardan hafifçe daha kısadır. Başçıklar sapsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita] Kayalık bölgeler, orman sınırı ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde gihaye sipirge adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok sütlü anlamına gelir. Sığırlarda süt artışını sağlamasına işaret eder. İlk defa Dioscorides tarafından kullanılmıştır. Tür adı Latince yatay anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder. Gihaye sipirge, olasılıkla Farsça adından bozma bir isimdir. Giyâh, Farsça ot anlamına gelir.

Fotoğrafları