Polycarpon tetraphyllum (Kırkinciotu)

Tanımı

15 cm büyüyebilir. Gövde ince, kısa ve çok dallıdır. Çanak yapraklar yeşil renklidir ve 1,5 ila 2,3 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar derin girintilidir. 3 ila 5 arası ercik görülür. Kulakçık yumurtamsıdır. Yapraklar genellikle 4 adet halkavi biçimde dizilişli, ters yumurtamsı ila kaşıksı, kısaca saplı ve tüysüzdür. Çiçek kurulu genellikle çok dallıdır. Çiçekler beyaz renkli, küçük, çok sayıda ve gövdelerin ucundadır. Kapsül yuvarlaktır. Tohumlar genellikle 0,5 mmden daha küçüktür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde Amerika ve Avustralya kıtalarına da dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Kayalık, tahrip edilmiş araziler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Bunlar çoğunlukla kaldırımlarda ya da yollara dizilen taşların arasında görülmüşlerdir. Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kırkinci otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok meyveli anlamına gelir. Cinsin çok sayıda çiçek ve doğallıkla çok sayıda meyve üretmesine işaret eder. Türkçe adı olan kırkinciotu ile ilgili detaya ulaşamadık. Bitkiler tabana yatık bir haldedir ve yukarı bakan çok sayıda kapsül görülür. Zaten bilimsel adı da buna işaret eder. Kırk kelimesi ile poly, inci kelimesi ile de carpon karşılanmış olabilir. Tür adı Latince dört yapraklı anlamına gelir. Türün karakteristik biçimde halkavi dizilişli dört yaprağına işaret eder. Özgün tanımda bu “Mollugo foliis quaternis obovatis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları