Site icon Kocaeli Bitkileri

Poa sterilis (Köse salkımotu)

Poa sterilis

Poa sterilis: 28/06/2021; Eriklitepe Tabiat Parkı; 950 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

15 ila 40 cm büyüyebilir. Yığınsı ve çok yıllık bir bitkidir. Gövde yapraksı ve üst bölümde pürüzlüdür. Dil 1 mm uzunluğunda ve kesiktir. Yaprak ayası 1 ila 1,8 mm genişliğinde ve düz ya da katlıdır. Çiçek kurulu oval, 12 ila 15 cm uzunluğunda, dalları kısa, dik yayık ve hayli pürüzlüdür. Başakçık dar, 4 ila 5,5 mm uzunluğunda ve kuruduğunda saman renklidir. Dışkavuzların uzunlukları neredeyse eşit, içkavuz omurga ve kenar damarlarda tüylü ancak tabanda tüysüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kırım, batı Asya, Kafkasya ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve steplerde görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 1000 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde köse salkımotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuru ot ya da saman anlamına gelir. Cinse bağlı türlerin yaygın biçimde hayvan yemi olarak kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince kısır anlamına gelir. Çiçekçiklerin bir bölümünün verimsiz olmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version