Poa pratensis (Çayır salkımotu)

derleyen:

Tanımı

30 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde pürüzsüz ve silindiriktir. Yaprakların uçları tekne biçimindedir, darca şeritsi, 20 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 mm genişliğindedir. Dil kesik ve 1 ila 2 mm uzunluğundadır. Bileşik salkım konik, 5 ila 20 cm uzunluğunda, 3 ila 5 dallıdır. Başakçıklar oval, 3 ila 6 mm uzunluğunda, 2 ila 5 çiçekli, morumsu yeşil ya da gri renklidir. Yaprak ayasında belirgin merkezi bir damar vardır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Alpin çayırlar, orman kenarları ve sulak alanlarda görülür. İzmit ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çayır salkımotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuru ot ya da saman anlamına gelir. Cinse bağlı türlerin yaygın biçimde hayvan yemi olarak kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince çayır anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae pratis fertilissimis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları