Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Poa bulbosa

Fotoğraf

Bakımı

Poa bulbosa Tek ya da çok yıllık bir ottur. Nemli ve geçirgen toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Poa bulbosa Tarla, yol kenarı ve nemli bölgelerde görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Bulbous bluegrass, Bulbous meadow grass; Yumrulu salkım, Yumrulu tavşan bıyığı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca kuru ot; tür adı ise Latince soğanlı anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Poales
Familya:
Cins: Poa
Görüldüğü Yer: Yenikent

Tanım

Species Plantarum 1: 70. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Poa bulbosa 60 cm. büyüyebilir. Sağlam, dayanıklı, agresif ve kalıcı bir türdür; kısa sürede dominant hale gelir. Stem pürüzsüz, boş ve genelikle bir cm. uzunluğunda soğan bölümlerine sahiptir. Stem ve saplar diktir. Yapraklar dar, 5-15 cm. uzunluğundadır. Kısa ömürlüdür ve hayli kısa sürede kurur. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
2-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184.
3-) Hereke (Kocaeli) Florası; Merve Köse, Fazıl Özen.
4-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)
5-) Some ecological characteristics and the flora of Gölcük District and its environs (Kocaeli-Turkey); Zeki Severoğlu, Volkan Altay, İbrahim İlker Özyiğit, Mustafa Keskin, Memduh Serin, Celal Yarci, Ülkühan Yaşar and Göksel Demir; Scientific Research and Essays Vol. 6(4), pp. 847-875, 18 February, 2011

Flora of Turkey

Perennial, densely caespitose; basal sheaths swollen, forming a bulb. Stems (9-)20-55 cm, smooth, terete, leafy mainly at base. Ligules 1-2 mm, acute to rounded, hyaline. Leaf blades 0.5-1.5 mm broad, ± tightly involute. Panicle (2-)2.5-7 cm, ± compact (less so if proliferous), ovoid; branches scabrid, 2-4 at lowest nodes. Spikelets often proliferous, 6-20 cm when so, otherwise 3.5-5 (-7.5) mm. Glumes ovate, subequal. Lemma hairy on keel and marginal veins, ± lanate or not at base. Palea keels scabrid. Anthers 1.4-1.6 mm. Fl. 5-7. Steppe, dry grassland, rocky slopes, macchie, phrygana, cliffs, s.l.-3000 m. IX:485.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın