Poa annua (Salkımotu)

derleyen:

Tanımı

7 ila 25 cm büyüyebilir. Bileşik salkım açık, üçgen biçimli ve 5 ila 7,5 cm uzunluğundadır. Dil 1 ila 2 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası 0,8 ila 3,5 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu gevşek, 3,5 ila 10 cm uzunluğunda ve piramit biçimlidir. Başaklar saplı, kılçıksız, çiçek açtıkları zaman 1 ila 2 cm uzunluğundadırlar. Bunların uçlarında bazen mor lekeler görülür. Parlak yeşil yapraklar kısa, uçlardan küt ve küçük bir kanonun pruvasına benzemektedirler. Bunlar yumuşak ve sarkıktırlar. Uzun yaprak kılıfları gövdeye tutunuktur. Yaprakların her iki tarafı da pürüzsüzdür, kenarları inceden tırtıklıdır. Dil sivri ve gümüşîdir. Poa pratensis’de dil kare biçimli iken, Poa trivialis’de gümüşî renk daha az belirgindir. Kış ayları hariç daima çiçekli görülebilirler. Tohumdan itibaren altı haftada çiçek açabilir. Tohumlar nisan ile kasım arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kumlu bölgeler, çayırlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde tek yıllık salkım otu ve salkımotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuru ot ya da saman anlamına gelir. Cinse bağlı türlerin yaygın biçimde hayvan yemi olarak kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince tek yıllık anlamına gelir. Türün yaşam döngüsüne işaret eder.

Fotoğrafları