İçeriğe geç

Platycladus orientalis (Doğu mazısı)

Doğu mazısı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitkiNeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Servi takımı › Servigiller › Doğumazısı › Doğu mazısı

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu ve kuzey Asya’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür.

Genel bilgiler

15 ila 25 metre kadar büyüyebilir. Gövde yarım metre çapa ulaşabilir. Yapraklar 2 ila 4 mm uzunluğunda ve parlak yeşil renklidir. Yapraklar kış aylarında bakırsı turuncu renge döner. Kozalak 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda, başlangıçta yeşil, zamanla kahverengidir. Tohumlar 4 ila 6 mm uzunluğundadır. Polenler mart ve nisan aylarında dağıtılır ve tohumlar ekim ayında olgunlaşır.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Doğu mazısı.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “geniş dallı” anlamına gelir. Cinsin dal yapısının ayırt ediciliğine işaret eder. Tür adı Latince “doğulu” anlamına gelir. Tür ilk olarak Thuja cinsi içinde tanımlanmıştır ve doğallıkla Thuja occidenatalis türüne göre coğrafi durumuna işaret eder.

Mutfak

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar antibakteriyel, ateş düşürücü, öksürük giderici, büzücü, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, yumuşatıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü, hemostatik, soğutucu ve mide ağrısı gidericidir. Dahili olarak öksürük, kanamalar, aşırı adet kanaması, bronşit, astım, deri enfeksiyonları, kabakulak, bakteriyel dizanteri, artritik ağrı ve erken kellik tedavisinde kullanılmaktadır. Tohumlar iştah açıcı, müshil ve yatıştırıcıdır. Dahili olarak yaşlılarda çarpıntı, uykusuzluk, sinir bozuklukları ve kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Kök kabuğu yanık tedavisinde kullanılır. Dallar öksürük, soğuk algınlığı, dizanteri, romatizma ve paraziter deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadı.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Portugaliae Acta Biologica, Série B, Sistemática, Ecologia, Biogeografia e Paleontolgia Julio Henriques: 33–34. 1949. (L.) Franco

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version