Buradasınız: Ana sayfa » Platycladus orientalis

Platycladus orientalis

Doğu mazısı

Bakımı

Platycladus orientalis çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Platycladus orientalis yol kenarında görülür. Kumlukillikireçli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Oriental arborvitae, Chinese thuja, Chinese arborvitae, Biota, Oriental thuja; Doğu mazısı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca geniş dallı; tür adı ise Latince doğulu anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Pinophytes
Ordo: Cupressales
Familia: Cupressaceae
Subfamilia: Cupressoideae
Genus: Platycladus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Portugaliae Acta Biologica, Série B, Sistemática, Ecologia, Biogeografia e Paleontolgia Julio Henriques: 33–34. 1949. (L.) Franco.

Fotoğrafları

Yapısı

Platycladus orientalis 15 ila 25 metre kadar büyüyebilir. Gövde yarım metre çapa ulaşabilir. Yapraklar 2 ila 4 mm uzunluğunda ve parlak yeşil renklidir. Yapraklar kış aylarında bakırsı turuncu renge döner. Kozalak 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda, başlangıçta yeşil, zamanla kahverengidir. Tohumlar 4 ila 6 mm uzunluğundadır.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Yapraklar zehirlidir. Bazı insanalrda deri alerjisine neden olabilir. Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar antibakteriyel, ateş düşürücü, antitüsif, büzücü, idrar söktürücü, emenagog, yumuşatıcı, balgam söktürücü, febrifüj, hemostatik, soğutucu ve mide ağrısı gidericidir. Dahili olarak öksürük, kanamalar, aşırı adet kanaması, bronşit, astım, deri enfeksiyonları, kabakulak, bakteriyel dizanteri, artritik ağrı ve erken kellik tedavisinde kullanılmaktadır. Tohumlar aperient, lenitif ve yatıştırıcıdır. Dahili olarak yaşlılarda çarpıntı, uykusuzluk, sinir bozuklukları ve kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Kök kabuğu yanık tedavisinde kullanılır. Dallar öksürük, soğuk algınlığı, dizanteri, romatizma ve paraziter deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır

Flora of Turkey

Flora of Turkey’de yer verilmemiş tür. Doğu ve Kuzey Asya’da görülür.

Yorum yazın