Platycladus orientalis

Platycladus orientalis (Doğu mazısı)

Bitkiler › Servi takımı › Servigiller › Doğumazısı › Doğu mazısı

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitkiNeofit bitki.

15 ila 25 metre kadar büyüyebilir. Gövde yarım metre çapa ulaşabilir. Yapraklar 2 ila 4 mm uzunluğunda ve parlak yeşil renklidir. Yapraklar kış aylarında bakırsı turuncu renge döner. Kozalak 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda, başlangıçta yeşil, zamanla kahverengidir. Tohumlar 4 ila 6 mm uzunluğundadır. Polenler mart ve nisan aylarında dağıtılır ve tohumlar ekim ayında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak doğu ve kuzey Asya’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Doğu mazısı adı ile bilinmektedir.

Kozalaklar mayıs ve nisan ayları arasında olgunlaşır.

Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir.

Yapraklar antibakteriyel, ateş düşürücü, öksürük giderici, büzücü, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, yumuşatıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü, hemostatik, soğutucu ve mide ağrısı gidericidir. Dahili olarak öksürük, kanamalar, aşırı adet kanaması, bronşit, astım, deri enfeksiyonları, kabakulak, bakteriyel dizanteri, artritik ağrı ve erken kellik tedavisinde kullanılmaktadır. Tohumlar iştah açıcı, müshil ve yatıştırıcıdır. Dahili olarak yaşlılarda çarpıntı, uykusuzluk, sinir bozuklukları ve kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Kök kabuğu yanık tedavisinde kullanılır. Dallar öksürük, soğuk algınlığı, dizanteri, romatizma ve paraziter deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı.

Yapraklar zehirlidir. Bazı insanlarda deri alerjisine neden olabilir. Hamilelik döneminde uzak durulmalıdır.

Doğan, Hüseyin (2022). [page_title] - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: [my_permalink] Erişim tarihi: [datetoday]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir Yorum Yazın