İçeriğe geç

Platanus × acerifolia (Melez çınar)

Londra çınarı


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Çınar takımı › Çınargiller › Çınar › Londra çınarı

Dağılımı

Platanus orientalis ve Platanus occidentalis‘in melezidir.

Genel bilgiler

20 ila 30 metre büyüyebilir. Gövde çapı 3 metreye ulaşabilir. Kabuk genellikle soluk gri yeşil, pürüzsüz ve tabaka halinde dökülücü ya da kahverengi ve tabaka halinde dökülücü değildir. Yapraklar kalın ve sert yüzeyli, geniş, elsi biçimde loblu, yüzeysel olarak Acer (akçaağaç) benzeri, 10 ila 20 cm uzunluğunda ve 12 ila 25 cm genişliğindedir ve yaprak sapı 3 ila 10 cm uzunluğundadır. Popüler bir peyzaj bitkisidir.

Gözlem

Park, bahçe ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Melez çınar, Londra çınarı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “geniş” anlamına gelir. Ağacın geniş dallanmasına işaret eder. Dilimizdeki “çınar” kelimesi Sanskritçe “cinar” (चिनार) kelimesinden gelmektedir. Tür adı Latince “Acer yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprakları ile Acer (akçaağaç) yaprakları arasında benzerliğe işaret eder. William Aiton bitkiden “Platanus orientalis acerifolia” olarak bahseder. Joseph Pitton de Tournefort ise “Platanus orientalis Aceris folio” olarak kaydetmiştir.

Tarihi

Yan yana dikilen Platanus orientalis ve Platanus occidentalis‘in  melezidir. Aiton’un “İspanyol çınarı” notuna göre ilk defa İspanya’da tespit edilmiştir. İlk tespit edilen yerin Londra olduğu da diğer bir görüştür ve ülkemizde “Londra çınarı” olarak bilinir. Melez olmasına rağmen tohumlarından üreyebilme potansiyeline sahiptir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum. Editio quarta 4: 474. 1805. (Aiton) Willd.

Bir Yorum Yazın