İçeriğe geç

Platanthera chlorantha (Çarpık salep)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Sümbülsalebi › Çarpık salep

Nadir bitkiAkdeniz elementiAsgari endişe (LC).

20 ila 60 cm büyüyebilen bir bitkidir. Tabanda 2 adet karşılıklı dizilişli yaprak bulundurur. Çiçek kurulu gevşek olup çok sayıda çiçek barındırır. Çiçekler yeşilimsi beyaz renk ve belli belirsiz kokuludur. Yanal çanak yapraklar eğikçe yumurtamsı mızraksı ve 13 mm uzunluğundadır. Sırt çanak yaprağı üçgensi yüreksi ve 8 mm uzunluk ile 8 mm genişliktedir. Taç yapraklar şeritsi mızraksıdır. Dudak koyu yeşilimsi renkli ve 11 ila 15 mm uzunluğundadır. Mahmuz ipliksi ve 40 mm uzunluğundadır.

Kuzey Afrika ile Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanların kenarlarında ve nemli çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Kartepe, Karamürsel ve Gölcük ilçelerinde 1 ila 2 bireylik popülasyonları gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çarpık salep adı ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Polenler birbirinden aralıklı olan başçıklarda bulunur, bu tozlayıcı böceğin her iki tarafına da polen bulaşmasını sağlar. Çiçeğin belli belirsiz kokusu ise, bu kokuya gelecek böcekleri çekecek şekilde özelleşmiştir. Platanthera bifolia’nın kokusu şahin güvelerini çekerken, bu orkidenin kokusu diğer güveleri çeker. Aynı şekilde Platanthera bifolia başçıkları şahin güveleri için uygunken, bu orkideninki diğer güveler için uygundur.

Doğan, Hüseyin (2022). Platanthera chlorantha (Çarpık salep) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/platanthera-chlorantha/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın