Buradasınız: Ana sayfa » Platanthera bifolia

Platanthera bifolia

Fotoğraf

Bakımı

Platanthera bifolia çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli, gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Platanthera bifolia ormanlık alan, açık orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Lesser butterfly; Guguk salebi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca düz anterli; tür adı ise Latince iki yapraklı anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Platanthera
Görüldüğü Yer: Nüzhetiye

Tanım

Mémoires du Muséum d’Histoire Naturelle 4: 57. 1818.

Tanımlayan

(L.) Rich., 1818.

Bibliyografya

1-) Some ecological characteristics and the flora of Gölcük District and its environs (Kocaeli-Turkey); Zeki Severoğlu, Volkan Altay, İbrahim İlker Özyiğit, Mustafa Keskin, Memduh Serin, Celal Yarci, Ülkühan Yaşar and Göksel Demir; Scientific Research and Essays Vol. 6(4), pp. 847-875, 18 February, 2011

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Platanthera bifolia 28 ila 42 cm. kadar büyüyebilir. Kök ovoid, 2,5 ila 3 cm. uzunluğunda ve 0,8 ila 1,4 cm. genişliğindedir. Stem dik, tabanda 1 ila 2 arası kılıflı ve 2 yapraklıdır. Yapraklar tabanda, neredeyse karşılıklı, spatulat eliptik, oblong ya da eliptik, 9 ila 12 cm. uzunluğunda ve 1,8 ila 3,5 cm. genişliğinde, tepede obtuse’dir. Pedünkül ince ila sağlam, 2 ila 4 arası dağınık lanseolat brahte’li, 15 ila 20 mm. uzunluğundadır. Çiçekler kokulu, beyaz, yeşilimsi beyaz renklidir. 2n = 42. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kökünden ‘salep’ denilen, sakinleştirici etkisi olan ve oldukça besleyici olan bir toz elde edilir. Bu toz ekmek yapımında kullanıldığı gibi içecek olarak da tüketilir. Musilaj bakımından da zengindir ve mide-bağırsak kanalı tahriş vakalarında başvurulur. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç.

Flora of Turkey

Plants slender, 20-60 cm. Tubers ovoid, ± abruptly contracted into a sometimes root-like ‘tail’. Stem angled above, with 2(-3) basal, subopposite oblong-lanceolate or ovate leaves,attenuate into a petiole. Spike many-flowered, sometimes dense. Bracts lanceolate, c. as long as ovary. Flowers white, sweet-scented. Lateral sepals lanceolate, 8-10 mm, dorsal slightly shorter, ovate–triangular. Petals linear-lanceolate. Labellum directed downwards, 10-15 mm, White, rarely pale greenish-yellow. Spur filiform, longer than ovary, to 30(-40) mm. Column c. 3 mm tall; viscid discs small, ovate. Fl. 5-7. Open forest, forest margins, meadows, on calcareous and acid soil, s.l.-2000 m. VIII:474.

Cinse ait diğer türler

Yorum yazın