İçeriğe geç

Plantago weldenii (Kankesen otu)

Kankesenotu


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Sinirotu › Kankesenotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Tırtıklı ya da derince bölünmüş, 25 cm uzunluğunda mızraksı yapraklı rozet oluşturur. Çiçek salkımları 4 ila 7 cm uzunluğunda ve diktir. Bazen hafifçe eğri olan bu salkımlar yoğun çiçeklidir. Çiçekler bir milimetre uzunluğunda dört beyaz lobludur. Çiçekler erseliktir. Tohumlar Haziran ayında olgunlaşır. Verimli bir türdür ve çoğu toprak türünde kolaylıkla yetiştirilir. Tohumlar bahar aylarında sera içinde ekilebilir. Sıkapa 2,5 ila 13 cm uzunluğunda, kalın, etli; başak 2,5 ila 8,5 cm uzunluğunda, silindirik yoğun kiremitsi çiçekli; bırahteler yumurtamsı, sipsivri, genellikle çanak yapraklardan kısa ya da onlarla aynı uzunluktadır.

Gözlem

Deniz kenarı, kayalık yamaçlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Stefan Lefnaer’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Kankesenotu, Çığnak.

Çiçek zamanı

Şubat-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “ayak tabanı” anlamına gelir. Cinsin yapraklarının (genelde) yere yatık olmasına işaret eder. Ayrıca bu yapraklar zamanla ayak izini andırır. Yine ayrıca cinsin ayağın altına konulduğunda yorgunluğu gidereceğine inanılırdı. Tür adı Latince “Franz Ludwig von Welden’e” anlamına gelir. 16 Haziran 1780 – 7 Ağustos 1853 tarihleri arasında yaşamış Avusturyalı subay.

Fotoğrafları

Literatür

Fl. Germ. Excurs. 1: 396 1831. Rchb.

Bir Yorum Yazın