Plantago weldenii (Kankesen otu)

derleyen:

Tanımı

Tırtıklı ya da derince bölünmüş, 25 cm uzunluğunda mızraksı yapraklı rozet oluşturur. Çiçek salkımları 4 ila 7 cm uzunluğunda ve diktir. Bazen hafifçe eğri olan bu salkımlar yoğun çiçeklidir. Çiçekler bir milimetre uzunluğunda dört beyaz lobludur. Çiçekler erseliktir. Tohumlar Haziran ayında olgunlaşır. Verimli bir türdür ve çoğu toprak türünde kolaylıkla yetiştirilir. Tohumlar bahar aylarında sera içinde ekilebilir. Sıkapa 2,5 ila 13 cm uzunluğunda, kalın, etli; başak 2,5 ila 8,5 cm uzunluğunda, silindirik yoğun kiremitsi çiçekli; bırahteler yumurtamsı, sipsivri, genellikle çanak yapraklardan kısa ya da onlarla aynı uzunluktadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Deniz kenarı, kayalık yamaçlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Şubat ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kankesenotu ve çığnak adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince ayak tabanı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının (genelde) yere yatık olmasına işaret eder. Ayrıca bu yapraklar zamanla ayak izini andırır. Yine ayrıca cinsin ayağın altına konulduğunda yorgunluğu gidereceğine inanılırdı. Tür 16 Haziran 1780 – 7 Ağustos 1853 tarihleri arasında yaşamış Avusturyalı subay Franz Ludwig von Welden’e adanmıştır.

Fotoğrafları