Buradasınız: Ana sayfa » Plantago media

Plantago media

Şimşekyaprağı

Yapısı

Plantago media 50 cm. büyüyebilir. Yapraklar tabanda rozet oluşturur ve bunlar tüylüdür. Ortasından ince bir stalk uzar ve yapraksızdır. Korolla beyaz ve dört lobludur. Kaliks dört lobludur. Stamen sayısı dörttür. Çiçekler pembe beyaz renklidir. Çiçekler hermafrodit’tir. Tohumlar Temmuz ve Eylül aylarında olgunlaşır. MayısHaziranTemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Bakımı

Plantago media çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kurutoprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Plantago media çayırnemli bölge ve tarlalarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Hoary plantain, Lamb’s tongue; Şimşekyaprağı.

Etimoloji

Cins adı Latince ayak tabanı (Yapraklarının yere yatık olmasına işaret eder); tür adı ise Latince ortada anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Plantaginaceae
Tribus: Plantagineae
Genus: Plantago
Subgenus: Psyllium
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum 1: 113. 1753. L.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar, kökler ve çiçekli stem’ler astrenjan, deobstruent, depurative, idrar söktürücü, balgam söktürücü, hemostatik, refrigerant ve vulnerarydir. Bunlar deri iltihapları, ülserler ve kesikler için haricen uygulanırlar. Yapraklardan yapılan bir gargara, diş ağrısını gidermeye yardımcı olur ve damıtılmış suyu, göz yıkamak için kullanılır. Tohumlar demulent ve müshildir. Yaprakları meyve ağaçlarında görülen yanmalara karşı kullanılır. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Purgatif (Purgative; Aperient; Deobstruent; Müshil). Bağışıklık sistem’i ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bağırsak boşaltıcı ilaç. Depurative: Depüratif. Kanı temizleyici ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Ekspektoran: Expectorant. Öksürük ilacı, Balgam söktürücü. Haemostatic: Hemostatik. Kan dindirici ilaç. Laxative: Laksatif. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaç. Odontalgic: Odontaljik. Diş ağrısı giderici ilaç. Ophthalmic: Oftalmik. Gözle ilgili rahatsızlıklarda kullanılan ilaç. Refrigerant: Refrijeran. Serinletici madde.

Flora of Turkey

Sect. Lamprosantha: Corolla tube shining, hyaline. Leaves broad. Spike dense.
Perennial with 1-few rosettes. Leaves 4.5-11.5(-17) x 1.5-3(-3.5) cm, elliptic-ovate to elliptic, gradually narrowed into petiole, entire, 3-7(-9) veined, with septate hairs, Scapes striate, erect or ascending, 25-30 cm. Spikes (3-)4-9.5(-15) cm, dense, narrowly cylindrical. Bracts narrowly ovate, 2-2.5 mm, often glabrous, with fleshy keel. Anterior sepals c. 2.5 mm, obovate-elliptic, glabrous, strongly keeled; posterior 2.5 mm, elliptic-ovate, ± rotund. Corolla lobes shining, white-hyaline, lanceolate-ovate or narrowly ovate, midrib ± indistinct; tube c. 2 mm, pale brown. Filaments c. 2.5-3 x as long as corolla tube, pale brown or lilac. Anthers lilac, purple or white. Capsule ellipsoid. Seeds usually 4. Fl. 6-8. Montane slopes, steppe, dry grassland, 1600-2300(-2500?) m. VII:511.

Yorum yazın