İçeriğe geç

Plantago media (Şimşekyaprağı)

Şimşekyaprağı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Sinirotu › Şimşekyaprağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 cm büyüyebilir. Yapraklar tabanda rozet oluşturur ve bunlar tüylüdür. Ortasından ince bir sıkapa uzar ve yapraksızdır. Sıkapa 25 ila 30 cm uzunluğunda ve dik ila yükselicidir. Başak 4 ila 10 cm uzunluğunda ve darca silindiriktir. Taç beyaz ve dört lobludur. Çanak dört lobludur. Ercik sayısı dörttür. Çiçekler kokulu ve pembe beyaz renklidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır.

Gözlem

Yamaçlar, stepler ve çayırlarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Bitki yüksek rakım bitkisidir ve bu nedenle kayıt şüpheli gözükmektedir.

Yaygın adları

Şimşek yaprağı.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

1400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “ayak tabanı” anlamına gelir. Cinsin yapraklarının (genelde) yere yatık olmasına işaret eder. Ayrıca bu yapraklar zamanla ayak izini andırır. Yine ayrıca cinsin ayağın altına konulduğunda yorgunluğu gidereceğine inanılırdı. Tür adı Latince “ortada” anlamına gelir. Türün cins özelinde boyutuna işaret eder.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar, kökler ve çiçekli gövdeler büzücü, müshil, yatıştırıcı, idrar söktürücü, balgam söktürücü, hemostatik, soğutucu ve yara iyileştiricidir. Bunlar deri iltihapları, ülserler ve kesikler için haricen uygulanırlar. Yapraklardan yapılan bir gargara, diş ağrısını gidermeye yardımcı olur ve damıtılmış suyu, göz yıkamak için kullanılır. Tohumlar yatıştırıcı ve müshildir.

Biliyor musunuz?

Yaprakları meyve ağaçlarında görülen yanmalara karşı kullanılır.

Literatür

Species Plantarum 1: 113. 1753. L.

Bir Yorum Yazın