Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Plantago media

Fotoğraf

Bakımı

Plantago media Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kurutoprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Plantago media Çayır, nemli bölge ve tarlalarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Hoary plantain, Lamb’s tongue; Şimşekyaprağı.

Etimoloji

Cins adı Latince ayak tabanı (Yapraklarının yere yatık olmasına işaret eder); tür adı ise Latince ortada anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Lamiales
Familya:
Cins: Plantago

Tanım

Species Plantarum 1: 113. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bibliyografya

1-) Contributions to the flora of Ballıkayalar National Park (Gebze, Kocaeli / Turkey); Zeki Severoğlu, Ülkühan Yaşar, Mustafa Keskin & Memduh Serin; Scientific Area C • Plant ecology. Vegetation and habitat diversity; 427-430

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Plantago media 50 cm. büyüyebilir. Yapraklar tabanda rozet oluşturur ve bunlar tüylüdür. Ortasından ince bir stalk uzar ve yapraksızdır. Korolla beyaz ve dört lobludur. Kaliks dört lobludur. Stamen sayısı dörttür. Çiçekler pembe beyaz renklidir. Çiçekler hermafrodit’tir. Tohumlar Temmuz ve Eylül aylarında olgunlaşır. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar, kökler ve çiçekli stem’ler astrenjan, deobstruent, depurative, idrar söktürücü, balgam söktürücü, hemostatik, refrigerant ve vulnerarydir. Bunlar deri iltihapları, ülserler ve kesikler için haricen uygulanırlar. Yapraklardan yapılan bir gargara, diş ağrısını gidermeye yardımcı olur ve damıtılmış suyu, göz yıkamak için kullanılır. Tohumlar demulent ve müshildir. Yaprakları meyve ağaçlarında görülen yanmalara karşı kullanılır. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Purgatif (Purgative; Aperient; Deobstruent; Müshil). Bağışıklık sistem’i ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bağırsak boşaltıcı ilaç. Depurative: Depüratif. Kanı temizleyici ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Ekspektoran: Expectorant. Öksürük ilacı, Balgam söktürücü. Haemostatic: Hemostatik. Kan dindirici ilaç. Laxative: Laksatif. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaç. Odontalgic: Odontaljik. Diş ağrısı giderici ilaç. Ophthalmic: Oftalmik. Gözle ilgili rahatsızlıklarda kullanılan ilaç. Refrigerant: Refrijeran. Serinletici madde.

Flora of Turkey

Sect. Lamprosantha: Corolla tube shining, hyaline. Leaves broad. Spike dense.
Perennial with 1-few rosettes. Leaves 4.5-11.5(-17) x 1.5-3(-3.5) cm, elliptic-ovate to elliptic, gradually narrowed into petiole, entire, 3-7(-9) veined, with septate hairs, Scapes striate, erect or ascending, 25-30 cm. Spikes (3-)4-9.5(-15) cm, dense, narrowly cylindrical. Bracts narrowly ovate, 2-2.5 mm, often glabrous, with fleshy keel. Anterior sepals c. 2.5 mm, obovate-elliptic, glabrous, strongly keeled; posterior 2.5 mm, elliptic-ovate, ± rotund. Corolla lobes shining, white-hyaline, lanceolate-ovate or narrowly ovate, midrib ± indistinct; tube c. 2 mm, pale brown. Filaments c. 2.5-3 x as long as corolla tube, pale brown or lilac. Anthers lilac, purple or white. Capsule ellipsoid. Seeds usually 4. Fl. 6-8. Montane slopes, steppe, dry grassland, 1600-2300(-2500?) m. VII:511.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın