İçeriğe geç

Pittosporum tobira (Yıldız çalısı)

Yıldız çalısı


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Yıldızçalısıgiller › Yıldızçalısı › Yıldız çalısı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Japonya, Çin ve Kore’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 metre büyüyebilir ve 3 metre genişliğe erişebilir. Yapraklar oval olup 10 cm uzunluğundadır. Bunlar tüysüz, derimsi ve üst yüzeyi koyu yeşil renkli ve parlaktır. Çiçekler dalların ucunda küme halinde ve kokuludur. Çiçekler beyaz renklidir, taç yapraklar 1 cm uzunluğundadır. Meyve tüylü ve odunsu bir kapsüldür ve olgunlaşınca açılır. Tohumlar siyah renklidir ve yapışkan bir özün içindedir. Meyve kuşlar tarafından tüketildiğinde yapışkan özsu sayesinde tohumlar kuşların gagalarına yapışır ve bu sayede tohumlarını dağıtır. Popüler bir süs bitkisidir. Kuraklığa dayanıklıdır. Güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yıldız çalısı.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “ziftli tohum” anlamına gelir. Tohumları çevreleyen yapışkan reçineye işaret eder. Tür adı Japonca “kapı ağacı” anlamına gelir. Çalının Japoncadaki adına işaret eder. Yaprak ve dallar geleneksel olarak kapılara asılır.

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Kewensis; or, a Catalogue of the Plants Cultivated in the Royal Botanic Garden at Kew. London (ed. 2.) 2: 27. 1811. (Thunb.) W.T.Aiton.

Bir Yorum Yazın