Pinus sylvestris var. hamata

Sarıçam

Bakımı

Pinus sylvestris var. hamata çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgenıslak ve nemli toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Pinus sylvestris var. hamata ormanlık alanlarda görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Scots pine; Sarıçam.

Etimoloji

Cins adı Latince çam ağacı; tür adı Latince ormanlık bölge; varyete adı ise Latince kancalı anlamına gelir.

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Pinophytes
Ordo: Pinales
Familia: Pinaceae
Genus: Pinus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Bulletin de la Société Impériale des Naturalistes de Moscou 11: 52. 1838. Steven

Fotoğrafları

Yapısı

Pinus sylvestris var. hamata gövde kabuğu altlarda kalın, koyu kahverengi pullu iken üstlerde ince, dilimler halinde ve turuncudur. İnce dallıdır. 35 metre kadar büyüyebilir. Olgun bireylerin gövdelerinin yarıçapı 1 metre olur. İğne yaprakların ucu sivri, mavi-yeşil renkli, kıvrık, sık dizilmiştir. Bu yapraklar 2 ila 3 yıl ağaçta kalır. Kozalaklar gri-kahverengi ve koniktir. Tohumlar siyahımsı-gri ve yumurta biçimlidir. Mayıs ayında çiçek açar. 150-300 yıl arası ömürleri vardır. Sürgünler açık kahverengidir. Çiçekler monoik’tir. -45 derecey kadar dayanıklıdır.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Ormancılık için önemlidir. Solunum sistem’i üzerinde olumlu etkisi vardır. Reçinesi antiseptik, balgam söktürücü, balsamik ve diüretik özelliklere sahiptir. Böbrek tedavisinde etkilidir. Yapraklarından elde edilen yağ astım ve bronşit tedavisinde kullanılır. Tohumlar tüberküloz ve mesane enfeksiyonlarında yararlıdır. Çeşitli çam türlerinden elde edilen odun, talaş ve reçineler hassas insanlarda dermatite neden olabilir. Romatizma önleyici, antiseptik, aromaterapi, idrar söktürücü, balgam söktürücü, rubefacient ve kurt düşürücüdür. Böbrek, mesane ve romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde, ayrıca mukoza zarlarında ve solunum sıkıntılarının tedavisinde değerli bir çaredir. Yorgunluk, sinirsel tükenme, uykusuzluk, cilt tahrişlerini tedavi etmek için banyo suyuna eklenebilirler. Çeşitli göğüs şikayetlerinin tedavisinde uçucu madde olarak da kullanılabilirler. Tohumdan elde edilen esansiyel bir yağın diüretik ve solunum uyarıcı özellikleri vardır. Tohumlar, bronşit, tüberküloz ve mesane enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Aşırı vajinal akıntıyı bastırmaya yardım etmek için tohumların kaynatılması harici olarak uygulanabilir. Antirheumatic: Antiromatik. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaç. Antiseptic: Antiseptik. Hastalık oluşturan mikroorganizmaları öldüren ilaç. Aromatherapy: Aromaterapi. Bitkisel yağlarla vücudun bağışıklık sistem’ini güçlendirme. Balsamic: Güzel kokulu bitki. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Ekspektoran: Expectorant. Öksürük ilacı, Balgam söktürücü.

Flora of Turkey

Tree, 5-15 m, or more. Trunk tawny. Bark of young shoots reddish, that of older branches yellowish. Leaves glaucous, channelled, twisted, rigid, 30-70 x 2mm. Buds resinous, the scales not obviously fimbriated. Cones ovoid, dull brown, pendulous. Scales flattened, or with an acutely pyramidal apophysis, umbo depressed to mucronate. Hillsides, c. 100-2100 m; especially on southern exposures, often dominant. I:72.

Yorum yazın