İçeriğe geç

Pinus sylvestris var. hamata (Sarı çam)

Sarı çam


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Çam takımı › Çamgiller › Çam › Sarı çam

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Gövde kabuğu altlarda kalın, koyu kahverengi pullu iken üstlerde ince, dilimler halinde ve turuncudur. İnce dallıdır. 35 metre kadar büyüyebilir. Olgun bireylerin gövdelerinin yarıçapı 1 metre olur. İğne yaprakların ucu sivri, mavi-yeşil renkli, kıvrık, sık dizilmiştir. Bu yapraklar 2 ila 3 yıl ağaçta kalır. Kozalaklar gri-kahverengi ve koniktir. Tohumlar siyahımsı-gri ve yumurta biçimlidir. 150 ila 300 yıl arası ömürleri vardır. Sürgünler açık kahverengidir. Çiçekler tek evciklidir. -45 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Ormanlık alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sarıçam.

Kozalak zamanı

Kasım-Şubat ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “reçine” anlamına gelir. Cinsin reçineli yapısına işaret eder. Tür adı Latince “ormanda” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae borealis sylvis glareosis” olarak belirtilmiştir. Varyete adı ise Latince “kancalı” anlamına gelir.

Geleneksel tıp

Solunum sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Reçinesi antiseptik, balgam söktürücü, balsamik ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Böbrek tedavisinde etkilidir. Yapraklarından elde edilen yağ astım ve bronşit tedavisinde kullanılır. Tohumlar tüberküloz ve mesane enfeksiyonlarında yararlıdır. Çeşitli çam türlerinden elde edilen odun, talaş ve reçineler hassas insanlarda dermatite neden olabilir. Romatizma önleyici, antiseptik, aromaterapi, idrar söktürücü, balgam söktürücü, deri kızartıcı ve parazit düşürücüdür. Böbrek, mesane ve romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde, ayrıca mukoza zarlarında ve solunum sıkıntılarının tedavisinde değerli bir çaredir. Yorgunluk, sinirsel tükenme, uykusuzluk, cilt tahrişlerini tedavi etmek için banyo suyuna eklenebilirler. Çeşitli göğüs şikayetlerinin tedavisinde uçucu madde olarak da kullanılabilirler. Tohumdan elde edilen esansiyel bir yağın idrar söktürücü ve solunum uyarıcı özellikleri vardır. Tohumlar, bronşit, tüberküloz ve mesane enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Aşırı vajinal akıntıyı bastırmaya yardım etmek için tohumların kaynatılması harici olarak uygulanabilir.

Plinius: Kozalağına “pityis” denir ve öksürükler için çok faydalıdır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Bulletin de la Société Impériale des Naturalistes de Moscou 11: 52. 1838. Steven

Bir Yorum Yazın