Pinus pinea

Fıstık çamı

Bakımı

Pinus pinea çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Pinus pinea açık ormandeniz kıyısı ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Parasol pine, Italian stone pine, Umbrella pine; Fıstık çamı, Günar, Kuner, Küna, Künar, Küner, Püste.

Etimoloji

Cins adı Latince çam ağacı; tür adı ise Latince çam gibi anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Pinophytes
Ordo: Pinales
Familia: Pinaceae
Genus: Pinus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Species Plantarum 2: 1000. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Pinus pinea 20 metre büyüyebilir. Tepesi düz, sık dallı ve taç şemsiye biçimlidir. Bu özellikleriyle diğer çam türlerinden ayırt edilir. Yapraklar 10 ila 20 cm. uzunluğunda, parlak açık yeşil renkli ve sivri uçludur. Yaprak kını kısa ve açık sarı renklidir. Kozalak kestane renkli, kısa saplı, 10 ila 15 cm. uzunluğundadır. Kazık köklüdür. Çiçekler monoik’tir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Tohumları yağlıdır ve yenebilir. Odun, talaş ve reçineler hassas insanlarda dermatite yol açabilir. Reçinelsinden elde edilen terebentin antiseptik, diüretik, rubefasit ve vermifüjdir. Böbrek ve mesane şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılan değerli bir ilaçtır. Aynı zamanda solunum sistem’i için çok faydalıdır ve bu nedenle mukoza zarının hastalıklarının ve öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz gibi solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde yararlıdır. Harici olarak çeşitli cilt şikayetleri, yaralar, ve yanıklar için kullanılır. Antiseptic: Antiseptik. Hastalık oluşturan mikroorganizmaları öldüren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Rubefacient: Deride kızarma oluşturan madde. Vermifuge: Solucan düşürücü ilaç.

Flora of Turkey

Tree, up to 25 m, with a large, umbrella-snaped crown. Twigs glabrous, very rough, the young twigs yellowish, the older grey-brown. Buds non-resinous, scales funbriated. Leaves 80-160 x 1-1,5 mm. Cone very large, 8-14 xc. 10 cm, brown, sessile, pendulous. Seeds unwinged or with a very short wing. Dominant tree on the sandy soil of Pamphylia near sea level; in a Mediterranean enclave in Lazistan at 350 m. I:75.

Yorum yazın