İçeriğe geç

Pinus pinea (Fıstık çamı)

Fıstık çamı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Çam takımı › Çamgiller › Çam › Fıstık çamı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 metre büyüyebilir. Tepesi düz, sık dallı ve taç şemsiye biçimlidir. Bu özellikleriyle diğer çam türlerinden ayırt edilir. Yapraklar 10 ila 20 cm uzunluğunda, parlak açık yeşil renkli ve sivri uçludur. Yaprak kını kısa ve açık sarı renklidir. Kozalak kestane renkli, kısa saplı, 10 ila 15 cm uzunluğundadır. Kazık köklüdür. Çiçekler tek evciklidir.

Gözlem

Ormanlık alanlarda ve peyzaj bitkisi olarak park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Fıstık çamı, Günar, Kuner, Küna, Künar, Küner, Püste.

Kozalak zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “reçine” anlamına gelir. Cinsin reçineli yapısına işaret eder. Tür adı Latince “çam kozalağı” anlamına gelir. Tür yenilebilir tohumları (çam fıstığı) nedeniyle antikçağdan beri yetiştirilir.

Mutfak

Tohumları yağlıdır ve yenebilir.

Geleneksel tıp

Reçinesinden elde edilen terebentin antiseptik, idrar söktürücü, deri kızartıcı ve parazit düşürücüdür. Böbrek ve mesane şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılan değerli bir ilaçtır. Aynı zamanda solunum sistemi için çok faydalıdır ve bu nedenle mukoza zarının hastalıklarının ve öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz gibi solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde yararlıdır. Harici olarak çeşitli cilt şikayetleri, yaralar, ve yanıklar için kullanılır.

İbn-i Sînâ: Tohumları kilo aldırıcıdır. Vücut yapısını güçlendirir. Ödem dağıtıcıdır. Akciğer iltihabı, kan tükürme ve öksürük vakalarında etkilidir. Sperm sayısını arttırır. Böbrek ve mesaneye faydalıdır. Yaprakları yanık vakalarında uygulanır. Kabuğu kaynatılarak balgam söktürücü olarak kullanılır. Tohumları öksürük gidericidir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1000. 1753. L.

Bir Yorum Yazın