Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Pinus pinaster

Fotoğraf

Bakımı

Pinus pinaster çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Pinus pinaster yol kenarı, açık orman ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Maritime pine, Cluster pine; Sahil çamı.

Etimoloji

Cins adı Latince çam ağacı; tür adı ise Latince yabani çam anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Phanerophyte

Bölüm: Gymnospermae
Sınıf: Pinopsida
Altsınıf: Pinidae

Takım: Pinales
Familya:
Cins: Pinus
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı

Tanım

Hortus Kewensis; or, a catalogue 3: 367. 1789.

Tanımlayan

Aiton, 1789.

Yapısı

Pinus pinaster 40 metre büyüyebilir, gövdesi 2 metre çapa ulaşabilir. Genç bitkiler piramit biçimli, yaşlı bitkiler ise taçlıdır. Yaprakları ikili, parlak yeşil renkli, 10 ila 20 cm. uzunluğunda, sert, sivri ve sürgün uçlarında kümeler halindedir. Kozalaklar kısa saplı, geniş yumurta biçimli, ucu sivri, 10 ila 20 cm. uzunluğunda, 5 ila 8 cm. genişliğinde, başta kırmızı, sonra yeşil ve olgunlaştığında da açık kahverengi renklidir. Kozalaklar 2 ila 6 arası kümeler halindedir. Gövde kabuğu turuncu kırmızı arası renktedir. Çiçekler monoik’tir. Tohumlar 8 ila 10 mm. uzunluğundadır. Bunlar 20 ila 25 mm. uzunluğunda kanatlar taşır. Popüler bir süs bitkisidir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Kereste sektöründe kullanılır. Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Odun, talaş ve reçinesi hassas insanlarda dermatite yol açabilir. Reçinesinden elde edilen terebentin antiseptik, diüretik, rubefasit ve vermifüjdir. Böbrek ve mesane şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılan değerli bir ilaçtır. Aynı zamanda solunum sistem’i için çok faydalıdır ve bu nedenle mukoza zarının hastalıklarının ve öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz gibi solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde yararlıdır. Harici olarak çeşitli cilt şikayetleri, yaralar, ve yanıklar için kullanılır. Antiseptic: Antiseptik. Hastalık oluşturan mikroorganizmaları öldüren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Rubefacient: Deride kızarma oluşturan madde. Vermifuge: Solucan düşürücü ilaç.

Bibliyografya

1-) Literatürde kayıt yok, muhtemelen hatalı teşhis.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın