İçeriğe geç

Pinus nigra subsp. pallasiana (Anadolu karaçamı)

Anadolu karaçamı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Çam takımı › Çamgiller › Çam › Anadolu karaçamı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 55 metre büyüyebilir. Gövde gri ila sarı kahverengi renktedir. Polen kozalakları mayıs ve haziran aylarında belirir. Olgun tohum kozalakları 5 ila 10 cm uzunluğundadır. Tohumlar gri renklidir, 6 ila 8 mm uzunluğundadır, bunlar Aralık ile Nisan aylarında rüzgarla dağılırlar. Ağaç yılda 70 cm uzayabilir. 500 yıl yaşayan örnekleri vardır. Çiçekler tek evciklidir.

Gözlem

Ormanlık alanlarda görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Anadolu karaçamı.

Kozalak zamanı

Aralık-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “reçine” anlamına gelir. Cinsin reçineli yapısına işaret eder. Tür adı Latince “siyah” anlamına gelir. Türün gövde rengine işaret eder. Alttür adı ise Latince “Peter Simon Pallas’a” anlamına gelir. 22 Eylül 1741 – 8 Eylül 1811 tarihleri arasında yaşamış Alman zoolog ve bitki bilimci.

Geleneksel tıp

Reçinesinden elde edilen terebentin antiseptik, idrar söktürücü, deri kızartıcı ve parazit düşürücüdür. Böbrek ve mesane şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılan değerli bir ilaçtır. Aynı zamanda solunum sistemi için çok faydalıdır ve bu nedenle mukoza zarının hastalıklarının ve öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz gibi solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde yararlıdır. Harici olarak çeşitli cilt şikayetleri, yaralar, ve yanıklar için kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Bergens Museums Skrifter ser.2 1(2): 29. 1914. (Lamb.) Holmboe

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version