Pinus nigra subsp. pallasiana

Anadolu karaçamı

Bakımı

Pinus nigra subsp. pallasiana çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Pinus nigra subsp. pallasiana yol kenarıaçık orman ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Anatolian black pine; Anadolu karaçamı.

Etimoloji

Cins adı Latince çam ağacı; tür adı Latince siyah; alttür adı ise Latince Peter Simon Pallas’a (22 Eylül 1741 – 8 Eylül 1811, Alman zoolog ve bitki bilimci) anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Pinophytes
Ordo: Pinales
Familia: Pinaceae
Genus: Pinus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Bergens Museums Skrifter ser.2 1(2): 29. 1914. (Lamb.Holmboe.

Fotoğrafları

Yapısı

Pinus nigra subsp. pallasiana 55 metre büyüyebilir. Gövde gri ila sarı kahverengi renktedir. Yaşlı ağaçlarda gövde derin çatlaklıdır, kalın ve esmer kabukları vardır. Bu ağaçlar bol reçineli tomurcuklar büyük, silindirik ve uçları sivri, tomurcuk pullarının kenarları kirpiklidir. Sürgün ucunda bulunan yapraklar tomurcuğa doğru yönelmiş olduğundan “çanak” görünümünde bir boşluk oluşturur. 4 ila 8 cm uzunluğundaki iğne yapraklar koyu yeşil ve serttir. Yumurtamsı konik görünümdeki kozalakları simetrik ve yok denecek kadar kısa saplıdır. Olgun kozalaklar 5 ila 10 cm. uzunluğundadır. Tohumlar gri renklidir, 6 ila 8 mm. uzunluğundadır, bunlar Aralık ile Nisan aylarında rüzgarla dağılırlar. Ağaç yılda 70 cm. uzayabilir. 500 yıl yaşayan örnekleri vardır. Çiçekler monoik’tir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Odun, talaş ve reçinesi hassas insanlarda dermatite yol açabilir. Reçinesinden elde edilen terebentin antiseptik, diüretik, rubefasit ve vermifüjdir. Böbrek ve mesane şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılan değerli bir ilaçtır. Aynı zamanda solunum sistem’i için çok faydalıdır ve bu nedenle mukoza zarının hastalıklarının ve öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz gibi solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde yararlıdır. Harici olarak çeşitli cilt şikayetleri, yaralar, ve yanıklar için kullanılır. Antiseptic: Antiseptik. Hastalık oluşturan mikroorganizmaları öldüren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Rubefacient: Deride kızarma oluşturan madde. Vermifuge: Solucan düşürücü ilaç.

Flora of Turkey

Tree, up to 30 m. Bark dark grey to blackish. Young shoots glabrous. Leaves 70-180 x 2 mm, dark green, rigid, often curved. Buds resinous. Cone ovoid, erect or ascending. Scales flattened, apophysis ± flat. Umbo mucronate. Frequently a dominant tree, or in scrub, from 300-1800 m, in the south not usually below 1000 m, where it replaces P. brutia above 1000-1200 m. P.nigra forest is most extensive in W. Anatolia, but encircles C. Anatolia on 3 sides. In the N. it grows on drier slopes than Fagus or Abies. I:74.

Yorum yazın