Site icon Kocaeli Bitkileri

Pinus brutia (Kızıl çam)

Pinus brutia

Pinus brutia: 05/10/2020; Yenikent; 138 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Kızıl çam


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAkdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Çam takımı › Çamgiller › Çam › Kızıl çam

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 35 metre büyüyebilir. Gövde 1 metre çapa ulaşabilir. Düzensiz dallar açık bir taç oluşturur. Alt bölümde kabuk kalın, pullu, çatlaklı, kırmızı kahverengi desenlidir. Taca doğru devetüyü rengi, ince, lapa lapadır. Tacın üst bölümünde turuncu kırmızı renklidir. Sürgünler ince, gri devetüyü rengidir. Yapraklar 10 ila 16 cm uzunluğunda, sert ve koyu yeşil renklidir. Kozalak 6 ila 11 cm uzunluğunda ve açık kahverengi renklidir.

Gözlem

Ormanlık alanlarda görülür. Derince ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kızılçam, Pür çam, Türk çamı.

Kozalak zamanı

Aralık-Mart ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “reçine” anlamına gelir. Cinsin reçineli yapısına işaret eder. Tür adı Latince “Brutia” anlamına gelir. Bugünkü Calabria/İtalya bölgesinin Roma dönemindeki adı. Günümüzde Türk çamı ve Calabria çamı olarak bilinir.

Mutfak

Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Ağaçta bulunan yaprak bitkileri (Marchalina hellenica) yaprakların özsuyunu emerek şekerli bir sıvı salgılarlar. Bu sıvı arılar tarafından toplanır ve böylece çam balı meydana gelir.

Geleneksel tıp

Reçinesinden elde edilen terebentin antiseptik, idrar söktürücü, deri kızartıcı ve parazit düşürücüdür. Böbrek ve mesane şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılan değerli bir ilaçtır. Aynı zamanda solunum sistemi için çok faydalıdır ve bu nedenle mukoza zarının hastalıklarının ve öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz gibi solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde yararlıdır. Harici olarak çeşitli cilt şikayetleri, yaralar, ve yanıklar için kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Flora Napolitana 1: lxxii. 1811. Ten.

Exit mobile version