Pinus brutia

Kızılçam

Bakımı

Pinus brutia çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Pinus brutia deniz kıyısıaçık orman ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Turkish pine, Calabrian pine, Brutia pine; Kızılçam, Pür çam.

Etimoloji

Cins adı Latince çam ağacı; tür adı ise Latince Brutia (Bugünkü Calabria/İtalya bölgesinin Roma dönemindeki adı) anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Pinophytes
Ordo: Pinales
Familia: Pinaceae
Genus: Pinus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Mediterranean

Literatür

Flora Napolitana 1: lxxii. 1811. Ten.

Fotoğrafları

Yapısı

Pinus brutia 35 metre büyüyebilir. Gövde 1 metre çapa ulaşabilir. Düzensiz dallar açık bir taç oluşturur. Alt bölümde kabuk kalın, pullu, çatlaklı, kırmızı kahverengi desenlidir. Taca doğru devetüyü rengi, ince, lapa lapadır. Tacın üst bölümünde turuncu kırmızı renklidir. Sürgünler ince, gri devetüyü rengidir. Yapraklar 10 ila 16 cm. uzunluğunda, sert ve koyu yeşil renklidir. Kozalak 6 ila 11 cm. uzunluğunda ve açık kahverengi renklidir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Kereste sektöründe kullanılır. Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Odun, talaş ve reçinesi hassas insanlarda dermatite yol açabilir. Reçinesinden elde edilen terebentin antiseptik, diüretik, rubefasit ve vermifüjdir. Böbrek ve mesane şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılan değerli bir ilaçtır. Aynı zamanda solunum sistem’i için çok faydalıdır ve bu nedenle mukoza zarının hastalıklarının ve öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz gibi solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde yararlıdır. Harici olarak çeşitli cilt şikayetleri, yaralar, ve yanıklar için kullanılır. Antiseptic: Antiseptik. Hastalık oluşturan mikroorganizmaları öldüren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Rubefacient: Deride kızarma oluşturan madde. Vermifuge: Solucan düşürücü ilaç.

Flora of Turkey

Tree with a straight trunk and branches, up to 25 m. Twigs glabrous, usually reddish in the first year, becoming greyish brown, rarely all greyish. Buds non-resinous, the scales recurved and fimbriate. Leaves up to 180 x 0,5-1,5 mm, flaccid, light green. Cones elongate, brown, usually more than 2 borne together. Scales usually with a depression containing the umbo. Peduncles very short to almost absent, the cones erect or ascending, never deflexed. Frequently a dominant forest tree, s.l.-1200 m. (at much lower altitudes in N. Anatolia than S.) I:74.

Yorum yazın