İçeriğe geç

Pimpinella anisum (Anason)

Anason


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Tıbbi bitki, Kozmetik.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Anason › Anason

Dağılımı

Bitkinin doğal yayılış alanı Akdeniz havzası olmakla birlikte mutfak değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Gövde dik, içi boş, dallı ve tüylüdür. Alttaki yapraklar uzun saplı, oval ya da yüreksidir. Yapraklar derin lobludur. Çiçekler beyaz renkli ve şemsiye halindedir. Küçük meyveleri armut biçimli, tüylü ve yeşilimsi sarı renklidir. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder.

Gözlem

Yol kenarı, bahçe ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Anason, Enisen, Ezanteri, Ezeltere, Ezentere, Ezertere, Mesir otu.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adının kaynağı belirsizdir. 1-) Latince üzüm yaprağı anlamına gelen “pampinus” kelimesinin küçültme eki almasıyla oluşmuştur ve “küçük asma yaprağı” anlamına gelir. Pimpinella peregrina’nın yaprakları yüzeysel olarak üzüm yaprağına benzer. 2-) Latince çift teleksi anlamına gelen “bipinnata” kelimesinin bozulmuş halidir. Bazı türlerin yaprakları 2 teleksidir. 3-) Tohumlarının Piper nigrum (karabiber) tohumlarına benzemesi ile bağıntı kurulmuştur. Latince “piperinus” kelimesi “biber gibi” anlamına gelir. 4-) Latince iki kanatlı/taraflı/tüylü anlamına gelen “bipennis” kelimesinden türetilmiştir. Tür adı ise Latince “anason” anlamına gelir.

Mutfak

İştah açıcı olarak kullanılır. Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Salata, çorba gibi gıdalarda çeşni olarak kullanılır. Tohumlarından anason elde edilir.

Geleneksel tıp

İdrar söktürücü ve gaz gidericidir. Kusmalar ve ishal tedavisinde etkilidir. Migren ağrısını geçirir, süt verimini arttırır. Kan dolaşımını arttırır. Kalbe iyi gelir. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü keser.

Galen: Anason idrar söktürücüdür. İçildiğinde süt arttırıcı özelliği vardır.

Dioscorides: Ağrı dindiricidir. Gaz gidericidir. Zehirli hayvan ısırmalarında etkilidir. Cinsel isteği arttırır. Koklandığında baş ağrısını dindirir.

İbn-i Sînâ: Kabızlık giderici, teskin edici, ağrı ve gaz gidericidir. Buharı baş ağrısını ve dönmesini giderir. Gül yağı ile brilikte kulağa damlatılırsa çınlama ve ağrıyı giderir. Süt akışını arttırır. İdrar söktürücüdür. Rahim, böbrek ve mesane tıkanıklıklarına faydalıdır. Zehirli böcek sokmalarına karşı etkilidir.

Birûni: İltihap gidericidir. Baş ağrısını gidermek için kullanılır. Adet dönemindeki ağrıları dindirir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Bitkiden ellde edilen yağ parfümeri ve diş macunu yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 264. 1753. L.

Bir Yorum Yazın