Pilosella hoppeana subsp. testimonialis (Er tırnakotu)

Tanımı

Sitolon birkaç adet, kısa ve kalındır. Çok sayıda yaprak görülür, bunlar ters mızraksı ila dikdörtgensi, çok sayıda basit salgısız tüylü ve alt bölümde yoğun, üst bölümde seyrek yıldızsı tüylüdür. Çiçekli gövdeler 40 cm uzunluğunda ve tek çiçek başlıdır. Filariler 6 ila 14 mm uzunluğunda ve 1 ila 3,5 mm genişliğinde, dıştaki yumurtamsı ila şeritsi mızraksı, içteki mızraksı ila şeritsi mızraksı, yoğun yıldızsı ve basit salgısız ya da salgılı tüylüdür. Dıştaki dilsi çiçek genellikle dış yüzeyinde koyu kırmızı çizgilidir. Yaprakların üst yüzeyinde yıldızsı tüy yoktur. İnvolukrumda çok sayıda salgılı tüy bulunur. Ayrıca zaman zaman birkaç adet salgısız tüy de bulunur,

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayın ormanları ve kuru kayalık yamaçlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. 700 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük tüylü anlamına gelir. Bitkiler belirgin biçimde tüylüdürler. Tür 15 Aralık 1760 – 1 Ağustos 1846 tarihleri arasında yaşamış Alman böcek ve bitki bilimci David Heinrich Hoppe’a adanmıştır. Alpin bitkiler üzerine yaptığı çalışmaları ile bilinir. Alttür adı Antik Yunanca şahitlik anlamına gelir. Epitet tercihinin nedenini bilemiyoruz.

Türkçe adları

Dilimizde er tırnakotu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın