İçeriğe geç

Pilosella hoppeana subsp. cilicica (Toros tırnakotu)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Tırnakotu › Toros tırnakotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’dan Kafkasya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Çok sayıda yaprak görülür, bunlar ters mızraksı ila dikdörtgensi, çok sayıda basit salgısız tüylü ve alt bölümde yoğun, üst bölümde seyrek yıldızsı tüylüdür. Çiçekli gövdeler 40 cm uzunluğunda ve tek çiçek başlıdır. Filariler 6 ila 14 mm uzunluğunda ve 1 ila 3,5 mm genişliğinde, dıştaki yumurtamsı ila şeritsi mızraksı, içteki mızraksı ila şeritsi mızraksı, yoğun yıldızsı ve basit salgısız ya da salgılı tüylüdür. Dıştaki dilsi çiçek genellikle dış yüzeyinde koyu çizgilidir.

Gözlem

Alpin çayırlar, orman açıklıkları ve kayalık yamaçlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Toros tırnakotu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

1400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük tüylü” anlamına gelir. Bitkiler belirgin biçimde tüylüdürler. Tür adı Latince “David Heinrich Hoppe’a” anlamına gelir. 15 Aralık 1760 – 1 Ağustos 1846 tarihleri arasında yaşamış Alman böcek ve bitki bilimcidir. Alpin bitkiler üzerine yaptığı çalışmaları ile bilinir. Alttür adı ise Latince “Kilikya” anlamında gelir. Alttürün literatüre girdiği bölgeye işaret eder.

Literatür

Notes from the Royal Botanic Garden, Edinburgh 33(3): 450. 1975. (Nägeli & Peter) P.D.Sell & C.West

Bir Yorum Yazın