İçeriğe geç

Picnomon acarna (Kılçık diken)

Kılçıkdiken


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kılçıkdiken › Kılçık diken

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Afrika ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

12 ila 150 cm büyüyebilir. Bitki gri ağsı tüylüdür. Kanatlar 2 ila 3 mm genişliğinde, kirpikli ve zaman zaman uzun dikenlidir. Yapraklar anahat üzerinde mızraksı, yaprak ayası 35 ila 130 mm uzunluğunda ve 4 ila 15 mm genişliğinde, teleksi loblu, her lob 1 ila 2 arası sarı dikenlidir. İnvolukrum 20 ila 25 mm uzunluğunda ve 8 ila 10 mm genişliğindedir ve üst yaprakları aşar. Çiçekler pembemsi, mor, beyaz ya da nadiren sarımsı renklidir. Kapçık 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğindedir. Sorguç 15 ila 20 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Çalılık, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kılçıkdiken.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “otlaktaki diken” anlamına gelir. Kocaeli’de hiçbir bireyini çayırlık alanlarda görmedik ancak isim bitkinin işgalci yeteneklerine işaret ediyor olabilir. Tür adı Latince “dikenli” anlamına gelir. Bitkinin yoğun dikenli yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Carduus caule alato spinoso, foliis spinosis: spinis duplicibus”tur.

Geleneksel tıp

İbn-i Sînâ: Kas kaynaklı hareket bozukluklarında kullanılır. Kan tükürme ve zayıf mide vakalarında etkilidir. Sıtma ve humma hastalıklarını tedavide kullanılır. Akrep sokmalarında kullanılır.

Birûni: Tepesi oklu kirpi gibi dikenlidir. Tıkanıklıkları açar. Tohumları müshil etkilidir. Zehirlenme vakalarında panzehir olarak kullanılır. Tohumları çiğnenerek ısırılan bölgeye uygulanırsa zehri emer.

Fotoğrafları

Literatür

Dictionnaire des Sciences Naturelles, ed. 2, 40:. 1862. (L.) Cass.

Bir Yorum Yazın