Picea pungens (Mavi ladin)

derleyen:

cins:

Tanımı

15 ila 23 metre büyüyebilir. Gövde 1,5 metre çap yapabilir. Taç genişçe konik biçimlidir. Gövde gri kahverengidir. Dalları sarkık ve sarımsı kahverengidir. Tomurcuklar  ila 12 mm uzunluğunda ve yuvarlak ila sivri uçludur. Mumsu yeşil yapraklar 3 cm uzunluğundadır. Tohum kozalağı kahverengi ve 10 cm uzunluğundadır. 15 ila 22 arası sayıda pul taşır. Tohumlar 3 ila 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde dikilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Kozalaklar ocak ve nisan ayları arasında olgunlaşır. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde mavi ladin adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince zift anlamına gelir. Ağaçlardan reçine elde edilmesine işaret eder ancak kelime özel olarak Pinus sylvestris’i (Sarıçam) tanımlar. Tür adı Latince delici anlamına gelir. Yapraklarını sivri uçlu olmasına işaret eder.

Gıda

Erkek kedicikler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Olgun olmayan dişi kozalaklar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çiğ olarak tüketilebilir, yağ bakımından zengindir ve reçinemsi bir tadı vardır.

Tıp

Genç sürgünlerden çay yapılır ve bu çay C vitamini bakımından zengindir.

Fotoğrafları