İçeriğe geç

Phytolacca americana (Şekerci boyası)

Şekerci boyası


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Zehirli bitki, Boya bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Şekerciboyasıgiller › Şekerciboyası › Şekerci boyası

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak günümüzde Avrupa kıtasında da doğallaşmıştır. İlimizde özellikle orman sınırlarında doğallaşmış durumdadır.

Genel bilgiler

2 metre kadar büyüyebilir. Gövdeler yeşil ila kırmızı renklidir ve uzun bir kazık köke sahiptirler. Basit yapraklıdır, gövde yeşil, kırmızı ya da mor renkli, büyük beyaz kazık köklüdür. Yeşil ve beyaz arası çiçekler neredeyse siyah, mor meyvelere döner. Çiçekler 4 ila 5 çanak yapraklı ve taç yapraksızdır. Çiçekler uzun kümeler halindedir. Tohumlar toprakta uzun süre canlı kalabilir. Tohumlar ekim ila kasım arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Dere kenarı, orman sınırları ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Şekerci boyası, Acımur, Dünyagüzeli, Şerbet boyası, Kuşüzümü.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “cilalı bitki” anlamına gelir. Cinsin genel görünümüne işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “şekerci boyası” ile Phytolacca americana’nın olgun meyvelerinden elde edilen kırmızı boyaya işaret edilir. Tür adı Latince “Amerika kıtası” anlamına gelir. Türün yayılış coğrafyasına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat Virginia, Mexico” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Erken dönemdeki bitkinin yaprak ve gövdeleri pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kabakulak, artrit ve çeşitli cilt tedavileri için başvurulur. Bununla birlikte insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğuna dair tıbbi kanıt yoktur. Kök değiştirici, yatıştırıcı, iltihap giderici, müshil, balgam söktürücü ve uyuşturucu etkilidir. Taze kök morluklara lapa halinde uygulanır. Meyve suyu hemoroit vakalarında kullanılır. Meyveden yapılan çay dizanteri vakalarında kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Meyvelerin kırmızı mürekkep elde edilir. Kökü kaynatılarak sabun elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 441. 1753. L.

Bir Yorum Yazın