Buradasınız: Ana sayfa » Phytolacca americana

Phytolacca americana

Şekerci boyası

Bakımı

Phytolacca americana çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Phytolacca americana açık ormançalılık ve yamaçlarda görülür. Kumlukillikireçli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yapısı

Phytolacca americana 2 metre kadar büyüyebilir. Basit yapraklıdır, stem (Bitkinin toprak üzerindeki sapı/gövdesi) yeşil, kırmızı ya da mor renkli, büyük beyaz kazık köklüdür. Yeşil ve beyaz arası çiçekler netedeyse siyah, mor meyvelere döner. Çiçekler 4-5 sepal (Çanak yaprak. Bir çiçekte en dış halkayı oluşturan ve çiçek tomurcuk halindeyken tüm çiçek organlarını saran yeşil renkteki parçaların her biri) ve petalsizdir (Taç yaprak. Çiçeğin tacını oluşturan ve çoğunlukla göze çarpacak biçimde renkli olan parça). Çiçekler uzun kümeler halindedir. Tohumlar toprakta uzun süre canlı kalabilir. Tohumlar Ekim-Kasım arası olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir (Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran bitki). TemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Pokeweed, Pokeberry, Inkberry, Poke, Pigeonberry, Redweed, Garget, Pocan, Scoke; Şekerci boyası, Acımur, Dünyagüzeli, Şerbet boyası, Kuşüzümü.

Etimoloji

Cins adı Yunanca cilalı bitki; tür adı ise Latince Amerikalı anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Caryophyllales
Familia: Phytolaccaceae
Subfamilia: Phytolaccoideae
Genus: Phytolacca
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum 1: 441. 1753. L.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Meyveler insan ve hayvanlar için risklidir. Yaprak, stem ve kökler zehirlidir. Kabakulak, artrit ve çeşitli cilt tedavileri için başvurulur. Bununla birlikte insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğuna dair tabbi kanıt yoktur. Bitkiyi tutarken eldiven giyilmesi önerilir. Bitkinin özsuyu dermatite neden olabilir. Hamilelelik süresince uzak durulmalıdır. Çocuklar için tek bir meyvesi çok tehlikelidir. Alteratif (Değiştirici): özellikle bozulan bir işlevi eski haline getirici veya besinlerin sindirilmesini kolaylaştırıcı ilaç. Anodyne: Sakinleştirici, ağrı kesici ilaç. Antienflamatuar: İltahapla savaşan ilaçlar daha doğru bir tanımlama ile, yangı önleyici anlamına gelir. Antitrombotik: Romatizmayı önleyen ilaç. Ekspektoran Öksürük ilacı, Balgam söktürücü. Homeopati: Bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemi. Purgatif (Aperient; Müshil). Bağışıklık sistem’i ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Aşırı tüketilmesi ishal ve kusmalara neden olabilir.

Flora of Turkey

Glabrous perennial herb. Stems branched, usually reddish, up to 3 m. Leaves petiolate, green, ovate-lanceolate, prominently pinnately nerved. Racemes up to 10 cm, ± erect. Perianth segments cream or greenish, becoming pink or reddish in fruit, 2-3 mm. Stamens 10. Carpels 10. Fruit depressed-spherical, purplish to black. Fl. 6-9. Slopes, fields., scrub, s.l.-500 m. II:347.

Yorum yazın