İçeriğe geç

Phragmites australis (Kamış)

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Kamış › Kamış

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

3 metre büyüyebilir. Gövde genellikle basittir. Dil 0,5 ila 1 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası 60 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindedir. Bileşik salkım 40 cm uzunluğundadır. Başakçık 3 ila 6 çiçeklidir. Dışkavuzların uzunlukları eşit değildir. İçkavuz darca mızraksı ve 9 ila 10 mm uzunluğundadır.

Bitki doğal olarak Ortadoğu ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kamış, Beyaz kamış, Kamış otu ve Süpürge kamışı adları ile bilinmektedir.

Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kökü çiğ ya da patates gibi pişirilerek tüketilebilir. Yüzde beş oranında şekere sahiptir. Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Yapraklar bronşit ve kolera tedavisinde kullanılır, yaprakların külü kötü yaralara uygulanır. Kolera ve besin zehirlenmelerinin tedavisinde çiçeği kaynatılarak kullanılır. Gövde; antidot, kusma engelleyici, ateş düşürücü ve soğutucudur. Kök; astım tedavi edici, kusma engelleyici, ateş düşürücü, öksürük giderici, arındırıcı, idrar söktürüc, taş dağıtıcı, yatıştırıcı, salya arttırıcı ve mide ağrısı gidericidir. İshal, ateş, kusma, balgamlı öksürük, akciğer apseleri, idrar yolu enfeksiyonları ve gıda zehirlenmesinde dahili olarak alınmaktadır. Dahili olarak ağız kokusu ve diş ağrısını tedavi etmek için kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Phragmites australis (Kamış) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/phragmites-australis/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın