İçeriğe geç

Phragmites australis (Kamış)

Kamış


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Kamış › Kamış

Dağılımı

Bitki doğal olarak Ortadoğu ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

3 metre büyüyebilir. Gövde genellikle basittir. Dil 0,5 ila 1 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası 60 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindedir. Bileşik salkım 40 cm uzunluğundadır. Başakçık 3 ila 6 çiçeklidir. Dışkavuzların uzunlukları eşit değildir. İçkavuz darca mızraksı ve 9 ila 10 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kamış, Beyaz kamış, Kamış otu, Süpürge kamışı.

Çiçek zamanı

Ağustos-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çit” anlamına gelir. Cinsin özellikle sulak alanların kenarlarında çit oluşturmasına işaret eder. Tür adı Latince “güney” anlamına gelir. Türün Avrupa’nın güneyinde görülmesine işaret eder.

Mutfak

Kökü çiğ ya da patates gibi pişirilerek tüketilebilir. Yüzde beş oranında şekere sahiptir. Genç sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar bronşit ve kolera tedavisinde kullanılır, yaprakların külü kötü yaralara uygulanır. Kolera ve besin zehirlenmelerinin tedavisinde çiçeği kaynatılarak kullanılır. Gövde; antidot, kusma engelleyici, ateş düşürücü ve soğutucudur. Kök; astım tedavi edici, kusma engelleyici, ateş düşürücü, öksürük giderici, arındırıcı, idrar söktürüc, taş dağıtıcı, yatıştırıcı, salya arttırıcı ve mide ağrısı gidericidir. İshal, ateş, kusma, balgamlı öksürük, akciğer apseleri, idrar yolu enfeksiyonları ve gıda zehirlenmesinde dahili olarak alınmaktadır. Dahili olarak ağız kokusu ve diş ağrısını tedavi etmek için kullanılır.

Birunî: Yay kirişi yapmak için kullanılır.

Tıbb-ı Nebevî: Dalları ile diş temizlenmesi uygun görülmemiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Botanicus. Editio secunda 1: 143. 1840. (Cav.) Trin. ex Steud.

Bir Cevap Yazın