Phormium colensoi (Keten çalısı)

Tanımı

Çok yıllık bir bitkidir. Sıkapa 0,6 ila 2 metre uzayabilir. Yapraklar çok sayıdadır ve yelpaze benzeri tabandan yükselirler. Yapraklar dik, sert, nadiren kıvrık ya da sarkıktır. Yaprak ayası kenarları düzdür. Çiçek kurulu hafifçe odunsu, ilk dönemde etli, uzun süre kalıcı, kuruduğunda gri ya da siyah renklidir. Çiçek kurulu sapı 2 ila 3 cm çapında, koyu kırmızı yeşil renkli ve çıplaktır. Çiçekler 2,5 ila 4 cm uzunluğunda ve tüpsüdür. İç tepal yeşil renkli, dış tepal sarı ila kırmızı renklidir. Kapsül 10 ila 12 cm uzunluğunda ve koyu yeşil renklidir. Tohumlar siyah renkli ve eliptiktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Yeni Zelanda’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle park ve bahçelere dikilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde keten çalısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sepet anlamına gelir. Cinse bağlı bitkilerden kete adı verilen geleneksel Maori sepetleri yapılır. Tür 17 Kasım 1811 – 10 Şubat 1899 tarihleri arasında yaşamış Büyük Britanyalı bitki bilimci William Colenso‘ya adanmıştır. Türden ilk defa bahseden odur.

Gıda

Tohumları kavrularak kahve olarak içilir. Çiçeklerinden tüketilebilir nektar elde edilir. Yaprak tabanlarından sakız çıkarılır.

Tıp

Kökü çok etkili bir müshildir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın