İçeriğe geç

Phoenix canariensis (Yalancı hurma)

Yalancı hurma


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Palmiye takımı › Palmiyegiller › Hurma › Yalancı hurma

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kanarya adalarında yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

8 ila 12 metre büyüyebilir. Gövde 55 ila 70 cm çapında, tek, dik, dalsız, kalın ve kalıcı lifli yaprak tabanları ile kaplıdır. Yapraklar dik ve kemerli, 7 metre uzunluğunda ve yeşil renklidir. Çiçekler sarı renklidir. Erkek çiçekler 4 mm uzunluğundadır ve taç yaprakları sipsivri değildir. Meyve yumurtamsı, pürüzsüz, 2 cm çapında ve koyu morumsu kahverengidir.

Gözlem

İl genelinde peyzajlara dikilmiş örnekleri gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yalancı hurma.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “hurma” anlamına gelir. Kelime aynı zamanda Mısır mitolojisinde her defasında küllerinden yeniden doğan hayali kuşun adıdır. Bu kuş, Fars mitolojisinde simurg, Türk mitolojisinde ise tuğrul olarak bilinir. Uzun ömürlü olan kuş, ömrünün sonunda kendisini bir ağaçta ateşe verir ve sonra tekrar küllerinden yeniden doğar. Söz konusu ağacın hurma palmiyesi olduğu yönündeki inanış nedeniyle, bitkiye bu efsanevi kuşun adı verilmiştir. Tür adı Latince “Kanarya Adaları, İspanya” anlamına gelir. Türün bu bölgede endemik olmasına işaret eder. Ağaç Kanarya Adalarının sembolüdür.

Mutfak

Meyvesinin posası tüketilebilir ancak tadı her zaman iyi değildir.

Fotoğrafları

Literatür

Provence agricole et horticole illustrée; organe de l’agriculture et de l’horticulture méridionales. Toulon. 19: 293–295, f. 67–68. 1882. H.Wildpret

Bir Yorum Yazın