İçeriğe geç

Phlomis russeliana (Akbaşlı şalba)

Akbaşlı şalba


Anahtar kelimeler: Süs bitkisiEndemik, Öksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Çalba › Akbaşlı şalba

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. Bazı kaynaklarda bitkinin Suriye’de de görüldüğü kaydedilmiş, bu durumda yakın gelecekte endemik statüsünü kaybedecektir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Gövde diktir. Yapraklar yeşilimsi, üst yüzeyi gevşekçe yaslanıcı yıldızsı yünlü, alt yüzeyi yoğun beyazımsı yıldızsı yünlü, taban yaprakları genişçe yumurtamsı yüreksi, küt, kabaca dişli, 6 ila 20 cm uzunluğunda ve 6 ila 12 cm genişliğindedir. Yaprak sapı 28 cm kadar uzayabilir. Çiçek yaprakları kısaca saplı, yumurtamsı mızraksı, sipsivri ve halkaların üç katı uzunluktadır. Halkalar 2 ila 5 arası sayıdadır ve her biri 12 ila 20 arası çiçeklidir. Çok sayıdaki ikincil bırahte bizsi, ucundan kıvrık, 10 ila 20 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğinde, yoğun yıldızsı yünlüdür. Çanak 20 ila 25 mm uzunluğunda, yoğun yıldızsı yünlü, dişler yayılıcı, 25 mm uzunluğunda ve bizsidir. Taç sarı renkli, 30 ila 35 mm uzunluğundadır. Meyveler tüysüzdür. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Orman açıklıkları, yol kenarı ve çalılıklarda görülür. Kartepe ve Başiskele gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Akbaşlı şalba.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “alev” anlamına gelir. Yaprakların lamba fitili olarak kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “John Russell’a” anlamına gelir. 1766-1839 tarihleri arasında Britanyalı devlet adamı ve bitki bilimci.

Fotoğrafları

Literatür

Labiatarum Genera et Species 629. 1834. (Sims) Lag. ex Benth.

Bir Yorum Yazın