Phalaris aquatica (Su kanyaşı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

50 ila 120 cm büyüyebilir. Sıklıkla tabanda yumrulu ve çok yıllık bir bitkidir. Yaprak kılıfı şişkin değildir. Dil 3 ila 7 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası 3 ila 8 mm genişliğindedir. Salkım sıkı, silindirik, 6 ila 8 cm uzunluğunda ve 1 ila 1,5 cm genişliğindedir. Başakçıklar saplıdır. Dışkavuz 6 ila 7 mm uzunluğunda ve çıplaktır. Verimsiz içkavuz 2 adet tüylü ve uzunlukları eşit değildir. Verimli içkavuz 4 adet ve yaslanıcı tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Sulak bölgeler ve tarlalarda görülür. Çayırova ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde su kanyaşı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca metal levha anlamına gelir. Cinsin çiçek kurulunun yapısına işaret eder. Tür adı Latince sucul anlamına gelir. Türün habitat tercihine (her zaman böyle olmamakla birlikte) eder.

Fotoğrafları