İçeriğe geç

Phacelia tanacetifolia (Arı otu)

Arı otu


Anahtar kelimeler: Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Arıballığı › Arı otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Meksika’da yayılış gösterir ancak bal üretimi için önemli bir bitki olduğu için dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. Bitki tek başına çok sayıda canlı türünü kendine çekerek (arı, kelebek, yaprak biti, örümcek, vd.) tek başına minik bir fauna oluşturur.

Genel bilgiler

100 cm büyüyebilir. Gövde dik, dalsız ya da birkaç dallıdır. Yapraklar 20 ila 200 mm uzunluğunda ve çoğunlukla küçük yaprakçıklara bölünmüştür. Çiçek kurulu yoğun ve tüylüdür. Salkım 4 ila 12 cm uzunluğunda ve meyve zamanı diktir. Çanak lobları şeritsi ila şeritsi mızraksı, 4 ila 6 mm uzunluğunda ve 0,3 ila 1 mm genişliğinde, tepede sivri ve yoğun havlıdır. Taç mavimsi mor, genişçe çan biçiminde, 7 ila 10 mm uzunluğunda ve 7 ila 10 mm genişliğindedir. Ercik 9 ila 14 mm uzunluğundadır. Kapsül genişçe oval, 3 ila 4 mm uzunluğunda ve ovaldir. Tohumlar 2 ila 3 mm uzunluğunda ve koyu kahverengidir.

Gözlem

Tarlalar, çayırlar ve yol kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Arı otu, Arıballığı.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “küme” anlamına gelir. Çiçeklerin küme halinde bulunmasına işaret eder. Tür adı Latince “Tanacetum yapraklı” anlamına gelir. Türün papatyagiller cinsi Tanacetum (pireotu) ile yapraklarının benzerliğine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Transactions of the Linnean Society of London 17(2): 280. 1835. Benth.

Bir Yorum Yazın