İçeriğe geç

Peucedanum obtusifolium (Kıyı kerevizi)

Kıyı kerevizi


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Hınzırotu › Kıyı kerevizi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 40 büyüyebilir. Kalın bir köke sahiptir. Gövde şeritli ve tabanda dallıdır. Taban yaprakları 2 teleksi, sap ile birlikte 10 ila 30 cm uzunluğunda, uçtaki bölümler düz ila 3 bölümlü, lobları mızraksı ila genişçe eliptik, tepede küt ve 6 ila 16 mm uzunluğundadır. Çİçek kurulu 5 ila 6 arası kollu, kollar eşit değil, meyve zamanı 2 ila 5 cm uzunluğunda ve çıplaktır. Bırahte 1 ila 2 arası sayıda, mızraksı, ikincil bırahteler 4 ila 6 arası sayıda, mızraksı ila yumurtamsı mızraksıdır. Çiçekler sülfür sarısı renkli ve şemsiyecik başına 10 ila 25 adettir. Meyve dairesel, 10 ila 12 mm uzunluğunda ve kanatlıdır.

Gözlem

Deniz kenarında görülür. Kocaeli için oldukça nadir bir türdür. Doğal alanı yoğun turizm faaliyeti baskısı altındadır. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kıyı kerevizi.

Çiçek zamanı

Ağustos-Eylül ayları.

Yükseklik

0-10 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kuru çam” anlamına gelir. Cins adı bütün olarak “çam reçinesi gibi acı” anlamı verir. Özellikle Peucedanum officinale türünün kökünden reçine elde edilir ve bu reçine ile çam reçinesi arasında bağlantı kurulmuştur. Tür adı Latince “küt yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak formunun ayırt ediciliğine işaret eder. Özgün tanımda bu “lacinulis oppositis obovatis ovatis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Florae Graecae Prodromus 1: 189 1806. Sm.

Bir Yorum Yazın