İçeriğe geç

Petroselinum crispum (Maydanoz)

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Maydanoz › Maydanoz

Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiHaşerat kovucu.

50 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Üç teleksi yapraklar tabanda rozet halindedir. Çiçekler kurulu 7 ila 20 arası kolludur. Çiçekler sarı ila sarımsı yeşil renklidir.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bir bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçeler ve tarlalarda görülür. İl genelinde insan eliyle ekilmiş bireyler gözlemlenmiştir.

Dilimizde Maydanoz adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Devlet büyükleri öldüğünde düzenlene Nemean oyunlarının galiplerine maydanoz çelengi verilirdi. Maydanoz yeraltı tanrıçası Persephone’nin bitkisidir ve bu nedenle mezarlara serpiştirilir. Ölümü simgelemesi nedeniyle de sofralara konulmaz ve hatta maydanoz taşımak kötü talihe yorulurdu. Bazı erken dönem hekimleri bu nedenle maydanoz yemeyi günah kabul etmişlerdir, ancak bunun arkasında yatan, kısırlığa ve görme yetisinin yitirilmesine neden olduğuna yönelik inanışları da olabilir. Maydanoz bu kötü ününe rağmen Roma uygarlığı döneminde oldukça popüler olmuştur.

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Taze yapraklar son derece besleyicidir ve kendi başlarına doğal bir vitamin ve mineral takviyesi olarak kabul edilebilir.

Rubus canescens kökü ve Petroselinum crispum üst bölümleri kaynatıldığında rahim bozuklukları tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda vücudun idrar yoluyla toksinlerden kurtulmasına yardımcı olan ve bu nedenle romatizma gibi çok çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olan iyi bir detoksizatördür. Maydanoz, kepek önleyici, spazm çözücü, iştah açıcı, gaz giderici, sindirim destekleyici, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, balgam söktürücü, süt arttırıcı, mide ağrısı giderici ve toniktir. Yaprak suyu böcek sokmalarına uygulanır. Yaprakları demlenerek kepek giderici olarak kullanılır.

Bitki ile aşırı temas halinde cilt iltihabına neden olabilir. Aşırı derecede tüketilirse zehirlidir. Böbrek hastaları uzak durmalıdır. Hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır çünkü adet akışını uyarmak için kullanılır ve bu nedenle düşüklere neden olabilir.

Bitkinin suyu açıkta olan yerlere sürüldüğünde sivrisinek kovucudur. Yağı parfümeride kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Petroselinum crispum (Maydanoz) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/petroselinum-crispum/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın