İçeriğe geç

Persicaria lapathifolia (Tirşon)

Tirşon


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Söğütotu › Tirşon

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

80 cm büyüyebilir. Gövde dallı ve yükselici ila diktir. Yapraklar almaşlı dizilişli, kısa saplı ve genellikle alt yüzeyleri yoğun tüylüdür. Ochreae kahverengimsi ve düzdür. Yaprak merkezinde sıklıkla koyu bir leke görülür, bu leke mızraksı ila darca eliptiktir ve kenarları düzdür. Çiçeklenme yoğun terminal biçimdedir ve genellikle baş aşağı durur. Çiçekler pembe renkli, dört ila beş lobludur. 6 ercik ve 2 boyuncuk görülür. Meyve düz ve yuvarlaktır. Tohumlar toprakta uzun süre canlı kalabilir.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Tirşon.

Çiçek zamanı

Ağustos-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Prunus persica’ya benziyor” anlamına gelir. Cinsin yaprak yapısına işaret eder. Türkçe adı olan “söğütotu”, Persicaria salicifolia türü ile doğrudan ilintili olmalı. “salicifolia”, Latince söğüt yapraklı demektir. Tür adı Latince “Lapathum yapraklı” anlamına gelir. Aynı aileye bağlı Lapathum (günümüzde Rumex) cinsi ile benzerliğe işaret eder. Özgün tanımda bu “Persicaria major, lapathi foliis, calyce floris purpureo” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Sebze olarak tüketilebilir. Genç yaprak ve tohumlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Antiseptik ve büzücüdür. Mide sorunları ve ateşin tedavisinde demlenerek kullanılır. Lapa haline getirilerek yanıklara uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Flore d’Auvergne, ed. 2 519. 1800. (L.) Delarbre

Bir Yorum Yazın