İçeriğe geç

Persicaria hydropiper (Su biberi)

Su biberi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Söğütotu › Su biberi

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Yapraklar karşılıklı ve neredeyse sapsızdır. Yaprak ayası darca yumurtamsı olup kenarları düzdür. Çiçek kurulu sarkıktır. 6 ercik ve 3 boyuncuk görülür. Çiçekler pembe ya da yeşil renklidir.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Su biberi.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Prunus persica’ya benziyor” anlamına gelir. Cinsin yaprak yapısına işaret eder. Türkçe adı olan “söğütotu”, Persicaria salicifolia türü ile doğrudan ilintili olmalı. “salicifolia”, Latince söğüt yapraklı demektir. Tür adı Antik Yunanca “su biberi” anlamına gelir. Yapraklarının ve tohumlarının tadının biber (Piper sp.) tadına benzemesine işaret eder.

Mutfak

Uzakdoğu’da tüketilen bir bitkidir. Yaprak ve tohumları biber ikamesi olarak kullanılmak üzere yetiştirilir. Küçük miktarlarda olmak üzere salatalara eklenir. Yaprak, tohum ve gövdeleri çiğ ya da pişirilerek tüketilir.

Geleneksel tıp

Doğacak çocuğun cinsiyetinin erkek olması için şarapla bekletilerek tüketilmiştir. Büzücüdür ve kanama, cilt sorunları ve ishal vakalarında başvurulur. Yapraklar iltihap giderici, gaz giderici, terletici, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, uyarıcı ve kanama durdurucu olarak kullanılır.

Dioscorides: Yapraklarının tadı bibere benzer. Yaprak ve tohumları ödem çözücü ve morluk gidericidir. Biber ikamesi olarak kullanılır.

İbn-i Sînâ: Cilt lekelerini gidermek için kullanılır. Köpekler için öldürücüdür (Bu bilgi Sînâ’nın “zecebil’ül-kılab” maddesinde yer alır ve muhtemelen Apocynum venetum türü ile ilgili bilgi sehven bu maddeye dahil edilmiştir).

Biliyor musunuz?

Saplarından sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Flore d’Auvergne ed. 2: 518 1800. (L.) Delarbre

Bir Yorum Yazın