Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Persicaria decipiens

Fotoğraf

Bakımı

Persicaria decipiens Çok yıllık bir ottur. Nemli ya da ıslak toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Persicaria decipiens Dere kıyısı, nemli bölge ve sulak alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Slender knotweed, Willow weed Snake root; Bibercik.

Etimoloji

Cins adı Latince Prunus persica’ya benziyor (yaprakları); tür adı ise Latince yakalayan anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Caryophyllanae
Takım: Caryophyllales
Familya:
Cins: Persicaria

Tanım

Telopea 3: 178. 1988.

Tanımlayan

(R.Br.) K.L.Wilson, 1988.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Persicaria decipiens 30 cm. büyüyebilir. Stem yükselici biçimde ve dallıdır. Ochreae kahverengi ve trunkattır. Yapraklar 5 ila 12 cm. uzunluğunda ve 0,5 ila 1,3 cm. genişliğinde, lanseolat, kısaca petiolat, tabanda yuvarlak ya da kuneat ve kiliat’tır. Çiçeklenme gevşek başak halindedir. Çiçekler beyaz ya da pembe renklidir. Perianth 2 ila 2,5 mm. uzunluğundadır. Meybe kahverengi ve parlaktır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Flora of Turkey and the East Aegean Islands, vol. 2. ed. P. H. Davis. 1967.
2-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi 18 (4), 459-469, 2006
3-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006

Flora of Turkey

Polygonum salicifolium için:
Sect. Persicaria: Annual or perennial. Ochreae brownish, truncate. Flowers in ± ebracteate spikes. Styles 2(-3) united below.
Perennial. Stems ascending, branched. Ochreae brown, truncate, the nerves exserted as long aristae. Leaves lanceolate, shortly petiolate, rounded or cuneate at the base, ciliate. Inflorescence a lax spike. Flower white to pink. Perianth 2-2,5 mm. Nut brown, shining, included in the perianth. Fl. 6-8. Swamps near s.l. A2(A) Kocaeli: Sapanca to Izmit, D. 39166! II:273.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın