Site icon Kocaeli Bitkileri

Pericallis × hybrida (Sinerarya)

Pericallis × hybrida

Pericallis × hybrida: 01/05/2023; Bayındırlık; 108 m.; çayır. © Hüseyin Doğan

Tanımı

Çok yıllık bir bitkidir. Gövdeler dik, 30 ila 70 cm uzunluğunda, seyrek ya da yoğun biçimde havlıdır. Yaprak sapı 4 ila 10 cm uzunluğunda, tabanda genişleyici ve sarılıcı, yaprak ayası böbreksi ila genişçe yüreksi, 10 ila 15 cm uzunluğunda ve 10 ila 20 cm genişliğinde, yoğun biçimde kaba tüylü, elsi damarlı, kenarları loblu ya da belirsiz biçimde dişli, ucu sivridir. En üstteki yapraklar neredeyse sapsızdır. Çok sayıda çiçek başı bulunur. Dilsi çiçekler mor, kırmızı, pembe ya da beyazımsı renkli, disk çiçekleri krem, beyaz ya da pembe renklidir. Kapçık dikdörtgensidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kanarya Adaları’nda endemiktir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimler] İlimizde tahrip edilmiş araziler, mezarlıklar ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sinerarya ve sineralya adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok güzel anlamına gelir. Cinsin gösterişli çiçeklerine işaret eder. Tür adı Latince melez anlamına gelir. Türün Pericallis cruenta ve Pericallis lanata türlerinin melezi olmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version